LAJMI I FUNDIT:

Abdixhiku përkujton masakrën e Krushës së Madhe

Abdixhiku përkujton masakrën e Krushës së Madhe

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku sot ka përkujtuar njërën prej masakrave më të tmerrshme që kanë ndodhur në Kosovë, të Krushës së Madhe.

Reklama

Sipas një njoftimi për media, thuhet se ndër krimet më të tmerrshme të Serbisë, atë në Krushë të Madhe, ku u vranë dhe masakruan 243 shqiptarë, civilë të pafajshëm.

“Përkujtojmë dhe nderojmë sakrificën e familjes Berisha nga Suhareka, ku, më 25 mars 1999, anëtarët e saj u vranë nga forcat e regjimit të Millosheviçit.   Vrasjet dhe masakrat e shqiptarëve shokuan botën mbarë dhe vunë në lëvizje diplomacionë perëndimore për ta ndalur gjenocidin në Kosovë”, thuhet në njoftim.

Ndërkaq, siç thuhet në njoftim shumë familje, ende jetojnë mes dhimbjes dhe forcës nga mungesa e më të dashurve të tyre, prej të cilëve, shumë janë ende të pagjetur.

“Pa sakrificën e këtyre familjeve, liria e sotme nuk do ta kishte kuptimin e njëjtë. Lavdi të rënëve për liri”, thuhet ndër të tjera në njoftim. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rama flet nga Bratislava: Ushtria serbe në kufij me Kosovën ka zero fuqi

Rama flet nga Bratislava: Ushtria serbe në kufij me Kosovën ka zero fuqi

Lajme
Serbët vazhdojnë protestat në Zveçan, Leposaviq e Zubin Potok

Serbët vazhdojnë protestat në Zveçan, Leposaviq e Zubin Potok

Lajme
Abazi për zhvillimet në veri: Po krijohet klimë që në zgjedhjet e ardhshme viktima Kurti të dal më i votuari

Abazi për zhvillimet në veri: Po krijohet klimë që në zgjedhjet e ardhshme viktima Kurti të dal më i votuari

Lajme
Arrestohen dy serbë në veri – policia u gjeti dhe konfiskoi armë, flamuj serb e emblema nacionaliste

Arrestohen dy serbë në veri – policia u gjeti dhe konfiskoi armë, flamuj serb e emblema nacionaliste

Kronika e Zezë
Kurti arrin në Bratisllavë, pritet të flas për të ardhmen e Kosovës

Kurti arrin në Bratisllavë, pritet të flas për të ardhmen e Kosovës

Lajme
Situata në veri, Kurti sot mban takim me Borrellin dhe Lajçakun në Bratisllavë

Situata në veri, Kurti sot mban takim me Borrellin dhe Lajçakun në Bratisllavë

Lajme
Kalo në kategori