LAJMI I FUNDIT:

Abazi: Veriu po mbahet në duart dhe kontrollin e Serbisë me shantazh

Abazi: Veriu po mbahet në duart dhe kontrollin e Serbisë me shantazh

Deputeti Haki Abazi, ka deklaruar se veriu i Kosovës po mbahet në duart dhe kontrollin e Serbisë me shantazh.

I ftuar në RTV Dukagjini, ku po diskutohet për “fitoren” e veriut pas zgjedhjeve të së dielës në katër komunat në veri, ka thënë se popullata atje është e shantazhuar në të gjitha aspektet me kërcënim.


“Ajo që është më e rëndësishme sipas meje është që nuk ka pasur realisht asnjë mundësi që të ndodhë ndryshe. Është e ditur që veriu është një pjesë e Kosovës që po mbahet në duart dhe kontrollin e Serbisë. Popullata atje është e shantazhuar në të gjitha aspektet me kërcënim dhe mendoj që është fatmirësi që nuk ka ndodhur të përsëritet skenari kur u vra polici Enver Zymberi”, ka thënë Abazi.

Megjithatë, sipas tij, rezultatet nga ky proces i zgjedhjeve ka qenë i ditur.

“Mendoj që ka qenë një fatkeqësi që kemi hyrë në këtë proces sepse e kemi ditur që realisht do të përfundojmë me këtë skenar sepse qëllimi i Vuç֛iqit është që në çdo lëvizje që bën Kosova ai ta rrisë pazarin për ta kthyer pazarin ku ka një normalitet, atij i ka shkuar përshtati që të arrijë që në takimin e ardhshëm të takimit të lartë të mbajë kartën e fuqishme të veriut si territor i Kosovës por që Serbia e kontrollon”, shtoi ai.

KQZ shpall rezultatet preliminare për zgjedhjet në veri: LVV e PDK fitojnë nga dy komuna pa balotazh
Lexo po ashtu KQZ shpall rezultatet preliminare për zgjedhjet në veri: LVV e PDK fitojnë nga dy komuna pa balotazh

Abazi shtoi se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq mban terrenin e lojës dhe vazhdon të jetë i pandëshkuar nga Bashkësia Ndërkombëtare, as nga BE-ja as nga SHBA-ja.

“Plagosja e policit të njësisë speciale para disa muajve atje madje edhe shkëmbimi i zjarrit me njësitet kriminale sigurisht që tentojnë të mbajnë gjatë gjithë kohës së paku tensionin i cili mandej ka efektet e ndryshme por në aspektin politik kanë dashur të vërtetojnë që institucionet e Kosovës nuk e kanë të mundur të organizojnë zgjedhje të lira e demokratike ku do të ketë  një pjesëmarrje masive”.

Në trend Lajme

Më shumë
“Provat mund të na dërgojnë diku tjetër”- Elshani flet për serbin që u arrestua për spiunazh

“Provat mund të na dërgojnë diku tjetër”- Elshani flet për serbin që u arrestua për spiunazh

Siguri
Musliu: Kryqëzimi i fuqive në Mal të Zi - ndryshimi i kursit dhe arrestimi i Gjukanoviqit

Musliu: Kryqëzimi i fuqive në Mal të Zi - ndryshimi i kursit dhe arrestimi i Gjukanoviqit

Politikë
U paralajmërua hapja e urës mbi Ibër, BE tregon procedurat

U paralajmërua hapja e urës mbi Ibër, BE tregon procedurat

Lajme
Analistët: Përplasja mes Kurtit dhe Osmanit dëmton politikën e jashtme të Kosovës

Analistët: Përplasja mes Kurtit dhe Osmanit dëmton politikën e jashtme të Kosovës

Politikë
Situata e tensionuar në Shkabaj, shoqërohet në Polici një person

Situata e tensionuar në Shkabaj, shoqërohet në Polici një person

Prishtina
Shkarkohet nënkryetarja e Zveçanit, Natasha Tomaniq

Shkarkohet nënkryetarja e Zveçanit, Natasha Tomaniq

Komunat
Kalo në kategori