LAJMI I FUNDIT:

11 simptoma të cilat tregojnë që gjëndrat tiroide nuk punojnë si duhet dhe që ngadalë dhe sigurt rrezikojnë shëndetin

11 simptoma të cilat tregojnë që gjëndrat tiroide nuk punojnë si duhet dhe që ngadalë dhe sigurt rrezikojnë shëndetin

Jeni të irrituar, shtoni peshë dhe nuk mund të përqendroheni? Të gjitha këto do të mund t’ju tregojnë problemet me atë gjëndër të vogël në qafë

Gjëndra me formë fluture në qafë mund të ketë ndikim dramatik në funksione të shumta trupore.


Kjo gjëndër gjendet nën fyt dhe prodhon hormone të cilat, pos tjerash, rregullojnë temperaturën trupore, metabolizmin dhe punën e zemrës.

Gjërat mund të përkeqësohen kur gjëndra punon shumë pak, transmeton Telegrafi.

Çfarë mund të shkaktojë punën e keqe të gjëndrës tiroide?

Fajtorët mund të jenë; gjenetikë, sulmet autoimune, shtatzënia, stresi, mungesa e materieve ushqyese, toksina në ambient, mirëpo ekspertët akoma nuk janë krejtësisht të sigurt.

Ja disa simptoma të cilat tregojnë që do të duhet patjetër të shkoni te mjeku: Shikoni simptomat më të shpeshta dhe zbuloni me kohë.

1. Kapsllëku

1

2. Përgjumja e shpeshtë

2

3. Rënia e flokëve dhe lëkura e thatë

3

4. Shtimi i shpejtë i peshës trupore

4

5. Humbja e interesimit për intimitet

5

6. Dhembja e muskujve dhe tendosja

6

7. Rrahja e fuqishme e zemrës

7

8. Turbullim i mendjes

8

9. Tensioni i lartë i gjakut

9

10. Shtimi i apetitit apo ndryshimi i shijes

10

11. Dhembja e qafës apo e fytit

1111

Gjëndra tiroide dërgon tri shenja për ndihmë: Kur duhet të shkoni te mjeku për shkak të çrregullimit hormonal
Lexo po ashtu Gjëndra tiroide dërgon tri shenja për ndihmë: Kur duhet të shkoni te mjeku për shkak të çrregullimit hormonal

/Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Kalo në kategori