Përparësia e kësaj përzierjeje është, sepse përgatitet shpejt.

Shumica e femrave heqin të zitë e ullirit me qimet mbi buzën e sipërme, transmeton Telegrafi.

Femrat e Lindjes së Afërme me shekuj e përdorin këtë përzierje, mirëpo tashmë një kohë është duke u përdorur edhe në Amerikë.

Përbërja e saj është tërësisht natyrale, mirëpo, pos që i eliminon qimet, ka edhe veprim qetësues.

Nëse ju janë bërë monotonë dylli apo shiritat e depilimit, apo preparatet kimike, është koha ta provoni këtë metodë të eliminimit të qimeve me ndihmën e maskës nga mjalti, qulli i tërshërës dhe limoni.

Përparësia e kësaj përzierjeje është që përgatitet shpejt, ndërkaq nuk do t’ju djegë, sepse nuk përmban asgjë kimike. Plotësisht natyrale dhe pa dhembje, mirëpo më e mira nga të gjitha është që vërtet jep rezultate.

Përbërësit e nevojshëm për këtë përzierje janë:

– 2 lugë mjaltë,
– 1 lugë qull tërshëre,
– 2 lugë lëng limoni.

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit përzieni mirë derisa të përftoni masë homogjene dhe fërkoni në vendet në fytyrë ku dëshironi t’i eliminoni qimet. Fërkoni butësisht duke bërë lëvizje rrethore.

Përbërjen lëreni të qëndrojë 15 minuta. Pastaj shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Pas kësaj, qitni krem hidratimi në mënyrë që lëkura të jetë e kuruar.

Procedurën përsëriteni dy deri tri herë në javë për të arritur rezultate optimale. Në afat prej një muaji qimet do të zhduken tërësisht. /Telegrafi/