LAJMI I FUNDIT:

Von Cramon: Qeveria po rrezikon shumë në veri, të tërheqin forcat speciale të Policisë

Von Cramon: Qeveria po rrezikon shumë në veri, të tërheqin forcat speciale të Policisë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, në një konferencë për media ka folur mbi zhvillimet e fundit në komunat veriore.

Von Cramon gjatë fjalimit të saj bërë thirrje autoriteteve të Kosovës që t’i tërheqin njësitet speciale të Policisë nga veriu dhe të ulen në tavolinën e negocimit.

Ajo deklaroi se kryetarët janë zgjedhur në mënyrë legjitime, por që sipas saj, kjo nuk nënkupton se ata mund të hyjnë me forcë në zyre, transmeton Telegrafi.

Von Cramon ka thënë se Qeveria e Kosovës po rrezikon shumë me “manovrat në veri”.

“Jam e brengosur, situata është e tensionuar. Kryetarët janë zgjedhur në mënyrë legjitime, por kjo nuk nënkupton që ata kanë fuqi legjitime që të hyjnë në objekte dhe që këtë qasja ta sigurojnë më forcë, askush nuk mund të qeverisë me një ose dy për qind të votave. Situata nuk është e qëndrueshme”, tha ajo.

Tutje, Von Cramon shtoi se palët duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura.

“A është kjo formë e qeverisjes ‘së mirë’ që duam. Në vend të kësaj ne duhet të kemi më shumë masa për ndërtim të besimit. Dialogu brenda Kosovës është e vetmja mënyrë për të dalë nga kjo gjendje. U bëjë thirrje autoriteteve kosovare të mendojnë për të marrë masa për ndërtim të besimit. Si shembull tërheqja e forcave speciale të Policisë nga veriu e të ulen në tavolinë negocimit. Palët e përfshira të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura”, deklaroi ajo.

Tensione në veri ka pasur që nga dita kur kryetarët e rinj kanë pranuar zyrtarisht detyrën e tyre. /Telegrafi/