Një familje nga Uellsi që jeton në mes të një rrethrrotullimi të ngarkuar për më shumë se 40 vjet, ka zbuluar se vendndodhja e pazakontë ‘nuk i shqetëson’, por është një makth duke u përpjekur të organizojnë dërgesat pasi shoferët nuk mund të gjejnë shtëpinë e tyre.

Clwyd Howatson, 64 vjeç dhe gruaja e tij Anwen, 60 vjeç, jetojnë në një shtëpi njëkatëshe në mes të një rrethrrotullimi në Denbigh A525 në Denbighshire.

Shtëpia e tyre ka qenë e rrethuar nga pesë kryqëzime që kur u ndërtua bypassi në luginën piktoreske të Clwyd në Uellsin e Veriut, raporton dailymail.

Howatson, një ndërtues dhe elektricist nga një familje e madhe, ka jetuar në rrethrrotullim mbi 40 vjet dhe thotë se është “pothuajse gjithçka që di”, duke shtuar planin e tij të familjes për të qëndruar atje për shumë vite në vijim – pavarësisht problemeve me dërgesat dhe përplasje të mundshme.

Reklama
Reklama

Familja është bërë aq element kryesor në zonë saqë është bërë e njohur si ‘Howatson Corner’ – pasi fqinjët e tyre përgjatë rrugës janë gjithashtu anëtarë të familjes.

Ndërsa ata këmbëngulën se nuk kanë plane për të lëvizur, çifti bëri shaka “Ne kurrë nuk do ta nxjerrim Clwyd nga këtu, përveç me arkivolin e tij”.

“62 vjet kam jetuar këtu dhe ka shumë kujtime të lumtura. Ne e duam pamjen e maleve dhe nuk kemi fqinjë që na bëjnë zhurmë”, tha ai.

Shtëpia e bardhë ndodhet në mes të rrethrrotullimit të madh, me një rrugë që të dërgon drejtpërdrejt në rrugë në një pikë.

Reklama

Deri në vitet 1960 aty pranë kishte një hekurudhë. Tani shtëpia njëkatëshe me katër dhoma gjumi kalohet çdo ditë nga mijëra shoferë që përdorin rrugën piktoreske A525 e cila niset nga bregu. /Telegrafi/

Reklama