LAJMI I FUNDIT:

Vendet e G7-së ndalojnë importin e diamanteve ruse

Vendet e G7-së ndalojnë importin e diamanteve ruse

Vendet e shtatë vendeve më të industrializuara në botë, të njohur si G7, kanë marrë vendim për ndalimin e importeve të drejtpërdrejta të diamanteve ruse që nga 1 janari.

Kufizimet për importet indirekte të gurëve të çmuar do të zbatohen më 1 mars, thanë anëtarët në një deklaratë këtë mbrëmje, raporton skynews.

G7 ka diskutuar plane të ndryshme për të ndaluar diamantet ruse që të arrijnë në tregjet e tyre. Mbretëria e Bashkuar, anëtare e grupit, tashmë ka ndaluar importin që nga muaji maj.

Biden kritikon republikanët për ndërprerjen e ndihmave për Ukrainën: Po i jepni dhuratën më të bukur Putinit
Lexo po ashtu Biden kritikon republikanët për ndërprerjen e ndihmave për Ukrainën: Po i jepni dhuratën më të bukur Putinit

Vendimi u morr sot pas një takimi virtual të udhëheqësve të G7, ku mori pjesë edhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Udhëheqësit përsëritën angazhimin e tyre të palëkundur për të mbështetur luftën e Ukrainës kundër pushtimit rus.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Kurti: Buxheti i komunave këtë vit është për 40 për qind më i lartë se para tri viteve

Kurti: Buxheti i komunave këtë vit është për 40 për qind më i lartë se para tri viteve

Ekonomi
Hyjnë në grevë 250 punëtorë të UP-së, shkak pagat e ulëta

Hyjnë në grevë 250 punëtorë të UP-së, shkak pagat e ulëta

Ekonomi
Cilat janë veshjet që tregojnë karakter tek burrat

Cilat janë veshjet që tregojnë karakter tek burrat

Melodia Px
Rrëfimi i punëtorëve që erdhën nga Bangladeshi: Jeta në Kosovë është shumë e mirë

Rrëfimi i punëtorëve që erdhën nga Bangladeshi: Jeta në Kosovë është shumë e mirë

Ekonomi
Zgjidhe problemin e prishjeve për 3 euro në muaj me Hausmeister

Zgjidhe problemin e prishjeve për 3 euro në muaj me Hausmeister

Hausmeister
Sistemi i shumëpritur i Rimbursimit të Depozitave po vjen edhe në Kosovë - së shpejti do të paguheni për shishet e plastikes, qelqit dhe kanaçet

Sistemi i shumëpritur i Rimbursimit të Depozitave po vjen edhe në Kosovë - së shpejti do të paguheni për shishet e plastikes, qelqit dhe kanaçet

Ekonomi
Kalo në kategori