Cila është pjesa më e mirë e verës? Përveç larjeve në pishinë dhe pasditeve të ngrohta që kaloni në verandë, duhet të jetë ushqimi.

Pemët dhe perimet e freskëta brenda sezonit nuk janë vetëm një mënyrë e pafajshme për t’u kënaqur, ato kanë përfitime të vërteta shëndetësore që do t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë.

Misër

Asgjë nuk na kujton verën si misri! Ky ushqim sezonal frenon rrezikun e ngacmimit dhe dispepsisë deri në 50 për qind nëse hani një çdo ditë, thonë shkencëtarët e Universitetit të Maryland.

Tranguj

Kur ndiheni keq ose të lodhur, ngrënia e trangujve në feta mund të rrisë energjinë tuaj deri në 50 për qind për dy orë.

Arsyeja? Shkencëtarët kanadezë thonë se trangujt rivendosin ekuilibrin e lëngjeve sepse ato janë 95 për qind ujë, plus ato bashkohen me komponime bimore që japin energji nga muskujt dhe truri.

Domate

Ngrënia e një domateje çdo ditë ul rrezikun tuaj për infeksione virale dhe bakteriale deri në 45 për qind, plus ul kohën e rikuperimit në gjysmë nëse sëmureni, thonë shkencëtarët italianë.

Filloni sa më shpejtë të rrisni konsumin e këtyre ushqimeve, pasi vera po vjen drejt fundit. /Telegrafi/