Ka qen të mirë – dhe pastaj ka qen heronj që ndjekin terroristin më të madh në botë deri në vdekjen e tij fatale.

Presidenti amerikan Donald Trump tha se një qen, pjesë e operacionit amerikan që rezultoi në vdekjen e liderit të ISIS-it, Abu Bakr al-Baghdadi gjatë fundjavës, u plagos ndërsa po ndiqte Baghdadin poshtë një tuneli.

Kështu, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Trump deklasifikoi një foto të qenit të hënën pasdite, duke e postuar në Twitter.

“Ne kemi deklasifikuar një foto të qenit të mrekullueshëm (emri jo i deklasifikuar) që bëri një punë të tillë të madhe në kapjen dhe vrasjen e udhëheqësit të ISIS-it, Abu Bakr al-Baghdadi!”

Ishte më i besuari i tij, njeriu që u dha informata amerikanëve ka treguar 'taktikat e fshehjes' së al-Baghdadit – dhe ka përshkruar bunkerin e tij nëntokësor Ishte më i besuari i tij, njeriu që u dha informata amerikanëve ka treguar 'taktikat e fshehjes' së al-Baghdadit – dhe ka përshkruar bunkerin e tij nëntokësor

Qeni besohet të jetë zbritur në tunel pasi ekzistonte frika se Baghdadi kishte veshur një jelek vetëvrasës.

Baghdadi ishte me të vërtetë i veshur me një jelek vetëvrasës dhe e shpërtheu në tunel, duke vrarë veten dhe tre fëmijë.

Dhe presidenti Trump ka thënë se tuneli u rrëzua gjatë shpërthimit.

“Ai vdiq si një qen, si një frikacak”: Presidenti Trump jep detaje të operacionit ku u vra Abu Bakr al-Baghdadi “Ai vdiq si një qen, si një frikacak”: Presidenti Trump jep detaje të operacionit ku u vra Abu Bakr al-Baghdadi

Ai gjithashtu dukej se i referohej më shumë se një qeni në skenën e ndjekjes, duke thënë se të dielën në mëngjes se Bagdadi “arriti në fundin e tunelit, pasi qentë tanë e ndoqën atë”.

Operacioni ndaj Abu Bakr al-Baghdadit, publikohen pamje që thuhet se tregojnë momentin e vrasjes së liderit të ISIS-it Operacioni ndaj Abu Bakr al-Baghdadit, publikohen pamje që thuhet se tregojnë momentin e vrasjes së liderit të ISIS-it

Qeni, pjesë e forcës së Delta të Ushtrisë, e cila ekzekutoi bastisjen, besohej se ishte plagosur nga një masë elektrike dhe po shërohet, tha një zyrtar amerikan i mbrojtjes.

Presidenti e quajti qenin “të bukur” dhe “të talentuar”, por deri më tani emri dhe mbajtësi i tij mbetet një mister. Për më tepër, një përshkrim i racës nuk është bërë i ditur.

Misteret e jetës së Abu Bakr al-Baghdadit: Kush ishte “udhëheqësi i pakapshëm” i ISIS-it që u bë njeriu më i kërkuar në botë Misteret e jetës së Abu Bakr al-Baghdadit: Kush ishte “udhëheqësi i pakapshëm” i ISIS-it që u bë njeriu më i kërkuar në botë

Kjo nuk është hera e parë që forcat e armatosura amerikane janë mbështetur në një qen në operacionet që synojnë terroristët.

Në vitin 2011, një qen i quajtur Cairo mori pjesë në operacionin që çoi në vdekjen e Osama bin Ladenit.

Thuhet se Cairo siguroi zonën përreth kompleksit të Bin Ladenit ndërsa ushtarët hynë brenda. /Telegrafi/