Një nga të besuarit më të afërt të Abu Bakr al-Bagdadi që dha informacione kryesore që çuan forcat amerikane në kompleksin e liderit të ISIS ka thënë se taktikat e tij të fshehura ishin ‘të shkëlqyera’ dhe përshkroi një nga bunkerët e tij nëntokë si të mbushur me tekste fetare.

Sipas Daily Mail, përcjell Telegrafi, Mohamed Ali Sajet, i cili është i lidhur me Baghdadin përmes martesës dhe është anëtar i ISIS-it që nga viti 2015, u arrestua nga zyrtarët irakianë dy muaj më parë në afërsi të Bagdadit.

Ai thuhet se u kishte treguar autoriteteve irakiane për vendndodhjen e mundshme të Baghdadit në Siri dhe gjithashtu ofroi detaje në lidhje me një korrier që po punonte për liderin e ISIS-it.

Në një intervistë me Al Arabiya TV me pronësi saudite të dielën, Sajet – i cili është në paraburgim në Irak – tha se ‘taktikat e fshehjes së Bagdadit ishin të shkëlqyera’ dhe siguria e tij ishte e fortë.

“Ai vdiq si një qen, si një frikacak”: Presidenti Trump jep detaje të operacionit ku u vra Abu Bakr al-Baghdadi “Ai vdiq si një qen, si një frikacak”: Presidenti Trump jep detaje të operacionit ku u vra Abu Bakr al-Baghdadi

Ai përshkroi një nga fshehjet e Baghdadit, duke thënë se ishte një bunker nëntokësor i mbushur me tekste fetare.

“Ai ishte në një tunel nëntokësor 8 metra të gjatë me gjerësi 5 deri në 6 metra. Kishte një bibliotekë, libra fetarë dhe gjëra të tilla”, tha Sajet.

Mohamed Ali Sajet, thuhet se ishte një nga më të besuarit e Abu Bakr al-Bagdadit, dha informacionin kryesor që çoi forcat e ShBA-së në kompleksin e liderit të ISIS në Siri

Megjithatë, sipas DailyMail, përcjell Telegrafi, nuk është e qartë nëse kjo ishte pjesë e të njëjtit kompleks ku Baghdadi u gjet të shtunën.

Një zyrtar i qeverisë irakiane i tha CNN se Sajet gjithashtu kishte ofruar informacione në lidhje me një korrier që punonte për Baghdadin.

Operacioni ndaj Abu Bakr al-Baghdadit, publikohen pamje që thuhet se tregojnë momentin e vrasjes së liderit të ISIS-it Operacioni ndaj Abu Bakr al-Baghdadit, publikohen pamje që thuhet se tregojnë momentin e vrasjes së liderit të ISIS-it

Dhe informacioni i dhënë nga Sajet ndihmoi të çojë në kapjen e Baghdadit të shtunën natën në Siri kur forcat amerikane sulmuan kompleksin e tij, sipas zyrtarit.

Baghdadi u hodh në erë pasi u rrethua nga forcat e SHBA-së në një tunel nëntokësor të gjendur në kompleksin e tij sirian.

Zyrtari irakian tha që ata filluan të gjurmonin korrierin dhe gruan e tij pasi Sajet dha informatat ndërsa ishte në paraburgim.

Korrieri u vra në një bastisje të mëvonshme, por gruaja e tij i çoi autoritetet irakiane në një lokacion tjetër, ku ata ishin në gjendje të gjenin informacione të mëtejshme që i drejtonin drejt Baghdadit.

Misteret e jetës së Abu Bakr al-Baghdadit: Kush ishte “udhëheqësi i pakapshëm” i ISIS-it që u bë njeriu më i kërkuar në botë Misteret e jetës së Abu Bakr al-Baghdadit: Kush ishte “udhëheqësi i pakapshëm” i ISIS-it që u bë njeriu më i kërkuar në botë

Zyrtarët irakianë më pas njoftuan amerikanët, sipas burimit.

Në kërkimin e tyre të gjatë për al-Bagdadi, ekipet e inteligjencës irakiane siguruan një pushim në shkurt 2018 pasi ndihmësi Ismael Ethawi u dha atyre informacion jetësor.

Ethawi u tha zyrtarëve pasi u arrestua nga autoritetet turke dhe iu dorëzua Irakianëve se Baghdadi nganjëherë do të zhvillonte bisedime strategjie me komandantët e tij, në minibusë në lëvizje të mbushur me perime për të shmangur zbulimin. /Telegrafi/