LAJMI I FUNDIT:

Tifozët serbë me flamuj rusë në stadium, Mujanoviq: Pasqyrë e një realiteti që BE dhe SHBA zgjedhin të mos e shohin

Tifozët serbë me flamuj rusë në stadium, Mujanoviq: Pasqyrë e një realiteti që BE dhe SHBA zgjedhin të mos e shohin

Serbia vazhdon të mbetet aleat i ngushtë i Rusisë dhe politikave të saj. E një gjë e tillë jo rrallë herë është dëshmuar nga shteti fqinj.

Së fundmi tifozët e Crvena Zvezdës në stadium valëvitën flamujt rusë nën brohoritma “Serbë dhe rusë, vëllezër përgjithmonë”.

E një veprim i tillë po shihet si një pasqyrë e mirë për ndërkombëtarët që po tentojnë të injorojnë këtë fakt.

Derisa nderuan terroristët e vrarë në Banjskë - tifozët e Crvena Zvezdës bënë thirrje edhe për vrasjen e shqiptarëve
Lexo po ashtu Derisa nderuan terroristët e vrarë në Banjskë - tifozët e Crvena Zvezdës bënë thirrje edhe për vrasjen e shqiptarëve

Kështu është shprehur në një postim në “X” analisti boshnjak, Jasmin Mujanoviq.

“Përveç që tifozët e Yllit të Kuq përsëri shfaqin pikëpamjet e tyre ekstreme shoviniste, kjo shfaqje është një pasqyrë mësimore në realitetin e shoqërisë bashkëkohore serbe nën Aleksandar Vuçiq. Përpjekjet e SHBA/BE për të injoruar këtë fakt të thjeshtë janë krejtësisht të kota”, ka shkruar Mujanoviq.

Kujtojmë se tifozët e Crvena Zvezdës më parë kishin bërë thirrje kundër Kosovës dhe shqiptarëve në përgjithësi, pas sulmit që ndodhi në Banjskë më 24 shtator 2023. /Telegrafi/