LAJMI I FUNDIT:

Tensione në Brazil, mbështetësit e ish-presidentit Bolsonaro ia mësyjnë dhe sulmojnë ndërtesën e Kongresit – përplasen me policinë

Tensione në Brazil, mbështetësit e ish-presidentit Bolsonaro ia mësyjnë dhe sulmojnë ndërtesën e Kongresit – përplasen me policinë

Mbështetësit e ish-presidentit brazilian Jair Bolsonaro sulmuan ndërtesën e Kongresit Kombëtar në Brasilia të dielën.

Reklama

Sipas agjencisë së lajmeve LUSA, qindra njerëz pushtuan ndërtesën, duke bërë thirrje për ndërhyrje ushtarake për të rrëzuar presidentin Luiz Inacio Lula da Silva, përcjell Telegrafi.

Lula është inauguruar një javë më parë.

Protestuesit tentuan të hynin në Pallatin Planalto, i cili shërben si selia e qeverisë, raportoi LUSA. Videot në rrjetet sociale u shfaqën për t’i treguar ata brenda pallatit.

Grupi kaloi një pengesë policore dhe u ngjit në platformën që ofron qasje në Dhomën e Deputetëve dhe ndërtesave të Senatit.

Protestuesit të veshur me bluza të verdha dhe jeshile dhe flamuj brazilianë sulmuan disa automjete të policisë që siguronin ndërtesën. Ata shkatërruan edhe barrierat mbrojtëse.

Pamjet e shpërndara në mediat sociale treguan qindra njerëz që “shpërndaheshin” në ndërtesë. Protestuesit u pritën me gaz lotsjellës të policisë.

Që nga zgjedhjet e 30 tetorit, në të cilat Lula mposhti Bolsonaron, qindra njerëz kanë qëndruar me orë të tëra përpara selisë së ushtrisë në Brasília. /Telegrafi/