LAJMI I FUNDIT:

Talat Xhaferi u takua me kryetarin e Këshillit Kombëtarë të Austrisë, Sobotka

Talat Xhaferi u takua me kryetarin e Këshillit Kombëtarë të Austrisë, Sobotka

Në kuadër të pjesëmarrjes në konferencë së kryetarëve të Kuvendeve nga vendet e Bashkimit Evropian, çka po mbahet më 23 dhe 24 prill në Talin të Estonis, kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, realizoi takim bilateral me kryetarin e Këshillit Kombëtarë të Austrisë, Wolfgang Sobotka, citon Telegrafi Maqedoni.

Reklama

Kryetari Sabotka konfirmoi se Austria e mbështet Republikën e Maqedonisë në rrugën e proceseve euro integruese, në kuadër të kësaj tha se shkëmbimi i shpejtë i komunikimeve në mes kuvendeve mundë të sjell forcimin e marrëdhënieve gjithëpërfshirëse të të dyja vendeve. Gjatë periudhës çka vjen, pret që të dyja vendet parlamentare të vazhdojnë me bashkëpunimin në kuadër të Kuvendeve në OSBE nëpërmjet projekteve të përbashkëta.

Kryatari Xhaferi theksoi se Republika e Maqedonisë e vlerëson veçanërisht faktin çka Austria e udhëheq grupet e vendeve në BE, të cilët janë të zëshëm dhe mbështetës aktiv për fillimin e bisedimeve në mes BE dhe Maqedonisë. Ai tha gjithashtu se vendi është fokusuar tërësisht në reformat çka duhet të japin rezultate.

Në fund të takimit Xhaferi, e konfirmoi ftesën e hapur deri tek kolegu i tij për ta vizituar Republikën e Maqedonisë gjatë vitit 2018. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Von Cramon e vrazhdë me policët në veri: Çka dreqin ju solli këtu, ku është kërcënimi

Von Cramon e vrazhdë me policët në veri: Çka dreqin ju solli këtu, ku është kërcënimi

Lajme
Veriu i Kosovës përplasë kongresistin Nunn me Grenellin: Mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh

Veriu i Kosovës përplasë kongresistin Nunn me Grenellin: Mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh

Politikë
Von Cramon në veri: Shumë gjëra mund të shkojnë keq në Kosovë nëse ky është realiteti - duhet të shohim opsione të tjera

Von Cramon në veri: Shumë gjëra mund të shkojnë keq në Kosovë nëse ky është realiteti - duhet të shohim opsione të tjera

Politikë
Kurti falënderoi Cramonin për mbështetjen, eurodeputetja e kritikon nga veriu i Mitrovicës

Kurti falënderoi Cramonin për mbështetjen, eurodeputetja e kritikon nga veriu i Mitrovicës

Lajme
QUINT: Kosova të mos ndërmarrë masa të reja për hyrje me forcë në ndërtesat komunale

QUINT: Kosova të mos ndërmarrë masa të reja për hyrje me forcë në ndërtesat komunale

Lajme
Kusari: Aktet e vetme të dhunës dhe agresionit janë ato të bandave në veri,që kanë sulmuar veturat e Policisë

Kusari: Aktet e vetme të dhunës dhe agresionit janë ato të bandave në veri,që kanë sulmuar veturat e Policisë

Politikë
Kalo në kategori