LAJMI I FUNDIT:

Sipas raportit, thonjtë e gjatë mund të mos jenë aq higjienikë sa mendoni

Sipas raportit, thonjtë e gjatë mund të mos jenë aq higjienikë sa mendoni

Thonjtë e gjatë mund të jenë në trend, por ka mikroorganizma që fshihen poshtë që mund të shkaktojnë infeksione të mundshme, sipas një raporti të fundit të USA Today.

“Sa më i gjatë të jetë thoi, aq më shumë sipërfaqe ka për ngjitjen e mikroorganizmave. Studimet kanë gjetur 32 baktere dhe 28 kërpudha të ndryshme poshtë thonjve”, tha Jeffrey Kaplan, një profesor i biologjisë në Universitetin Amerikan.


Dhe nëse janë thonj artificialë, thonj të gjatë natyral, thonj me xhel, thonj akrilik apo thjesht manikyr, ato rrisin probabilitetin që mikroorganizmat fshihen poshtë tyre, gjë që nga ana tjetër e bën më të vështirë pastrimin me larje të thjeshtë të duarve, shtoi Kaplan.

Ai vuri në dukje një studim që zbuloi se një bakter rezistent, i njohur si Staph aureus rezistent ndaj meticilinës, ose MRSA, në gjysmën e mostrave të thonjve, i cili më pas mund të çojë në një infeksion.

Pasi vajza e saj 9-vjeçare krijoi llogari në TikTok, ndjekësit kanë disa kritika e këshilla për Kourtney Kardashian
Lexo po ashtu Pasi vajza e saj 9-vjeçare krijoi llogari në TikTok, ndjekësit kanë disa kritika e këshilla për Kourtney Kardashian

“Ju mund t’i transmetoni bakteret e thonjve në sistemin tuaj duke gërvishtur, ngrënë thonjtë, prekur hundën dhe thithur e gishtat”, tha Kaplan.

Bakteret dhe kërpudhat nën thonjtë e gjatë mund të çojnë gjithashtu në një infeksion të thonjve, i cili mund t’i lërë thonjtë të dëmtuar.

Rregulloni thoin e thyer me këtë hile në shtëpi
Lexo po ashtu Rregulloni thoin e thyer me këtë hile në shtëpi

Në vitet 1997-98, pasi një spital i Oklahoma hetoi një shpërthim të Pseudomonas aeruginosa, një bakter i fituar shpesh në mjedisin spitalor, epidemiologët zbuluan një lidhje midis përafërsisht gjysmës së 16 foshnjave që vdiqën në njësinë neonatale dhe baktereve nën thonjtë e gjatë.

Më pas, spitali vendosi masa që ndalonin thonjtë e gjatë në repartin e terapisë intensive neonatale.  /Telegrafi/