LAJMI I FUNDIT:

Si të pastroni luleshtrydhet, në mënyrë që të shmangni pesticidet e dëmshme

Si të pastroni luleshtrydhet, në mënyrë që të shmangni pesticidet e dëmshme

Çdo vit, grupi punues i mjedisit në SHBA tregon listën e frutave dhe perimeve “të ndyra” dhe “të pastra” në bazë të numrit të pesticideve që përdoren në prodhimin e tyre.

Reklama

Fatkeqësisht, luleshtrydhet kanë kryesuar listën e produkteve të ndyra tash e disa vite. Kjo sjell pyetjen se si të pastrojmë luleshtrydhet, në mënyrë që të vazhdojmë të shijojmë frutat tona të preferuara të verës, pa dëmtuar shëndetin tonë!

Ndërsa pesticidet ndihmojnë frutat dhe perimet të zgjasin më shumë, e kundërta ndodh te njerëzit.

Shumë pesticide janë zbuluar se janë aktualisht dhe kronikisht të dëmshme për trupin dhe kancerogjene. Prandaj, është në interesin tonë të sigurohemi që ne po pastrojmë produktet tona siç duhet.

Shpëlarja e frutave dhe perimeve mund të ndihmojë për të hequr disa nga papastërtitë dhe disa kimikate, por shumë papastërti të dëmshme do të lihen të paprekura duke pritur të hyjnë në trupin tonë dhe të shkaktojnë dëme.

Për fat të mirë, pastrimi i luleshtrydheve nuk është aq i vështirë. E tëra që ju duhet është diçka që ndoshta e keni tashmë në kuzhinë – uthull.

Përbërja e uthullës do të ndihmojnë në shpërndarjen e pesticideve nga sipërfaqja e luleshtrydheve tuaja në mënyrë që ato të jenë të sigurta për tu ngrënë. Për më tepër, uthulla është natyrale, kështu që ju nuk duhet të shqetësoheni për ndonjë ndikim negativ të përdorimit të tij për të pastruar luleshtrydhet.

Si ta përgatisni larjen me uthull

Në një tas të madh, kombinoni katër pjesë ujë me një pjesë uthull të bardhë të thjeshtë. Vendoni luleshtrydhet tuaja në ujë dhe lërini për të paktën 20 minuta. Pasi të keni mbaruar, kullojini luleshtrydhet dhe vendosini në një pjatë ose në disa palloma letre që të thahen para se t’i hani ato. /Telegrafi/