LAJMI I FUNDIT:

Senati amerikan bllokon ligjin për të drejtat e abortit

Senati amerikan bllokon ligjin për të drejtat e abortit

Senatorët amerikanë kanë votuar 51 me 49 për të kundërshtuar legjislacionin e sponsorizuar nga demokratët që përfshin të drejtat e abortit në ligjin federal.

Pritej disfata e “Ligjit për Mbrojtjen e Shëndetit të Grave”, i prezantuar javën e kaluar prej gjykatës supreme, i cili rrezikoi një ligj gjysmë shekullor të mbrojtjes së abortit.

Demokrati i Virginias Perëndimore, Joe Manchin njoftoi këtë mëngjes se do t’i bashkohej republikanëve në votimin kundër masës, duke mos i lënë asnjë mundësi për të arritur një shumicë votash. Mbështetja e të paktën 60 senatorëve do të ishte e nevojshme që ai të kalonte, raporton theguardian.

Por, udhëheqësi i shumicës demokrate në senat, Chuck Schumer, këmbënguli që të shtyhej përpara me votën e dënuar, në mënyrë që të shënonte senatorët republikanë.

Sondazhet kanë treguar se një shumicë dërrmuese e votuesve nuk duan të shohin që gjykata supreme të përmbysë vendimin e 1973, Roe kundër Wade që mbronte të drejtat e abortit dhe demokratët e shohin këtë moment të përfitimit të votave përpara zgjedhjeve vendimtare afatmesme të nëntorit. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Evropa
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Evropa
Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Evropa
Kalo në kategori