0Shares

Përbërësit:

▪ 800 gram kungull i prerë në kubëza 1.5 cm
▪ 2 lugë gjelle mjaltë
▪ 1 deri në 2 lugë gjelle vaj ulliri
▪ 1 filxhan kuskus
▪ Gjysmë filxhani safron
▪1 filxhan ujë të vluar
▪ 2 lugë gjelle vaj ulliri të kualitetit të lartë ekstra të virgjër
▪ 2 deri në 3 domate me fara të hequra dhe të prera mirë
▪1 trangull me fara të hequra dhe të prerë në copa
▪ Gjysmë pjepri i kuq. i prerë mirë
▪ Gjysmë pjepri i gjelbër, i prerë mirë
▪ 1.4 e qepës së kuqe, e prerë imët
▪ 1 shegë e qëruar dhe e pastruar
▪ Gjysmë gote me dardha të ziera
▪ Lëngu i një limoni
▪ Gjysmë luge gjalle krip
▪ Gjysmë filxhani koriandër
▪ Gjysmë filxhani me gjethe mente

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 180 gradë dhe futeni kungullin për 20 minuta.

Të gjitha perimet dhe pemët e prera, vendosini në një pjatë të madhe, e më pas shtojani edhe kungullin e prerë.

Pasi t’i përzini mirë, shtojani edhe vajin, farërat dhe gjërat tjera që i keni përgatitur.

Mjaltin vendosjani në fund.

Shërbejeni me mish të pjekur, pulë apo vetëm si sallatë. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)