LAJMI I FUNDIT:

Putini ‘do të arrestohet’ nëse udhëton në Gjermani

Putini ‘do të arrestohet’ nëse udhëton në Gjermani

Zyrtarët gjermanë e kanë bërë të qartë se synojnë të zbatojnë një urdhër-arresti të Gjykatës Penale Ndërkombëtare për presidentin rus Vladimir Putin nëse paraqitet mundësia.

Reklama

Të mërkurën, kryediplomati i Berlinit në Ukrainë u bë figura më e fundit gjermane që ka folur rreth një vendimi të ICC-së, i cili u lëshua javën e kaluar lidhur me transferimin e detyruar nga Rusia të mijëra fëmijëve ukrainas në territorin rus që nga fillimi i agresionit në shkallë të plotë të Moskës shkurtin e kaluar.

“Nëse Putini shfaqet në territorin gjerman, ai do të arrestohet me siguri”, citohet të ketë thënë Anka Feldhusen para gazetarëve në një konferencë të mërkurën.

“Kjo është konfirmuar dje nga ministri i drejtësisë i Gjermanisë”, shtoi ajo.

Kancelari Olaf Scholz ka shprehur gjithashtu mbështetjen e tij për urdhrin, duke u thënë gazetarëve gjatë vizitës së javës së kaluar në Japoni: “Askush nuk është mbi ligjin”.

Ndryshe, urdhri i ICC-së shkaktoi zemërim në Moskë, me ish-presidentin Dmitry Medvedev – i cili është bërë një nga përkrahësit më të zhurmshëm të zgjerimit të luftës kundër Ukrainës – madje duke kërcënuar me sulme me raketa ndaj ICC-së.

Presidenti rus nuk ka gjasa të arrestohet së shpejti. Por vendimi i ICC-së është interpretuar si një sinjal për liderët politikë dhe ushtarakë rusë – si dhe trupat e vijës së parë – se gjykata ndërkombëtare është e angazhuar të ndëshkojë ata që janë të përfshirë në mizoritë e vazhdueshme në Ukrainë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Evropa
Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Evropa
Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Botë
Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Botë
Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Amerika
Deklaratat e Kemal Kiliçdaroglu, pas raportimit se Erdogan është fitues në zgjedhjet për president të Turqisë

Deklaratat e Kemal Kiliçdaroglu, pas raportimit se Erdogan është fitues në zgjedhjet për president të Turqisë

Turqia
Kalo në kategori