LAJMI I FUNDIT:

“PSE SHKOVE”

“PSE SHKOVE”

Poezi nga: E. E. Cummings
Pёrktheu: Fadil Bajraj

pse shkove
katёrputёrshja e vocёrr?
harrove t’i mbyllёsh
sytё e tu tё mёdhenj.


ku shkove?
si kotele tё vocёrra
janё tё gjitha gjethet
qё hapen nё shi.

kotele tё vocёrra qё
quhen pranverё,
qё i pёrkёdhelёm
mbase tё pёrgjumur?

a e di? ose ndoshta diçka
na ka ikur ndonjёherё
pa u ndier
derisa nuk shikonim.

Në trend Kultura

Më shumë
Fuqia e tulipanit

Fuqia e tulipanit

Kulture
ANTONIO DHE ZONJA E KALTËRUAR

ANTONIO DHE ZONJA E KALTËRUAR

Poezi
Jeta dhe vepra e patriotit Iljaz Agushi: E tradhtoi Bujar Hoxha, e vrau Ymer Pula

Jeta dhe vepra e patriotit Iljaz Agushi: E tradhtoi Bujar Hoxha, e vrau Ymer Pula

Kulture
Historia e shqiptares Laskarina Bubulina, Heroinës Kombëtare të Greqisë!

Historia e shqiptares Laskarina Bubulina, Heroinës Kombëtare të Greqisë!

Kulture
GJUHA SHQYPE

GJUHA SHQYPE

Poezi
LEDHATIMI

LEDHATIMI

Poezi
Kalo në kategori