LAJMI I FUNDIT:

Pse Princesha Charlene nuk veshi të bardha për takimin e saj me Papën?

Pse Princesha Charlene nuk veshi të bardha për takimin e saj me Papën?

Takimi i Princeshës Charlene me Papa Françeskun i ka lënë fansat e modës mbretërore me pikëpyetje pse ajo e ka thyer traditën.

Reklama

Gruaja e Princit Albert II ishte e veshur me veshjen dhe mbulesën tradicionale të zezë që një grua do të vishte për të takuar udhëheqësin e kishës katolike – por Charlene në fakt ka një privilegj të veçantë që u jepet vetëm shtatë grave në botë.

I quajtur një privilège du blanc, mbretërorja Monagues është një nga të paktët njerëz që lejohet të veshë një fustan të bardhë dhe shall të bardhë për një takim me Papën.

Dukesha e Madhe Maria Teresa e Luksemburgut, Princesha Marina e Napolit, Mbretëresha Mathilde e Belgjikës, Mbretëresha Paola e Belgjikës, Mbretëresha Letizia e Spanjës dhe Mbretëresha Sofia e Spanjës janë anëtarët e tjerë mbretërorë katolikë të cilëve u jepet leja të veshin të bardhë kur takohen me Papën.

Një artiste ilustron përmes pikturave imagjinatën e saj se si do të ishte jeta mbretërore nëse Diana do ishte ende gjallë dhe s'do të kishte konflikte mes anëtareve
Lexo po ashtu Një artiste ilustron përmes pikturave imagjinatën e saj se si do të ishte jeta mbretërore nëse Diana do ishte ende gjallë dhe s'do të kishte konflikte mes anëtareve

Duke pasur parasysh pozicionin e saj, nuk dihet pse Princesha Charlene zgjodhi të vishte të zeza, por nëna e dy fëmijëve – e cila është kthyer në Monako pasi vuante nga një sëmundje misterioze – dukej mahnitëse me një fustan të porositur nga Terrence Bray për audiencën e saj.

Në vitin 2016, Charlene përdori privilegjin e saj du blanc, duke veshur një pallto të bardhë mbi një fustan me doreza të bardha dhe një vello dantelle.

Ajo shtoi manikyrin e zi, një shall të zi dantelle dhe një gjerdan të stilit rruzare me perla me një kryq ari për pamjen e saj, së bashku me takat nga Louis Vuitton.

“Jam kurioz”, shkroi një fnas mbretëror në Twitter. “A nuk është ajo një nga të paktët mbretërorë që mund të veshin të bardha? Nuk është kritikë. Ajo duket bukur”.

Një tjetër llogari e modës ndau mendimin, duke postuar foto nga ngjarja dhe duke pyetur: “Pyes veten pse ajo nuk veshi të bardha pasi ka privilegjin du blanc”. /Telegrafi/


Në trend Femra

Më shumë
Të jesh dashnore nuk është magjepsëse: Edhe ajo është motra, vajza ose bashkëshortja e dikujt

Të jesh dashnore nuk është magjepsëse: Edhe ajo është motra, vajza ose bashkëshortja e dikujt

Këshilla dhe arsye
Katër modele fustanesh që do t'i shohim kudo: Theksi është kombinimi i rehatisë, prakticitetit dhe elegancës

Katër modele fustanesh që do t'i shohim kudo: Theksi është kombinimi i rehatisë, prakticitetit dhe elegancës

Keshilla Modë
Femra, është e dobishme të dini: Çfarë do të ndodhë kur menstruacionet kanë ngjyrë të zezë!

Femra, është e dobishme të dini: Çfarë do të ndodhë kur menstruacionet kanë ngjyrë të zezë!

Këshilla dhe arsye
Si të përdorni shallin për të mbajtur fëmijën: Shumë nëna janë të hutuara - shikoni se si ta bëni atë në vetëm një minutë

Si të përdorni shallin për të mbajtur fëmijën: Shumë nëna janë të hutuara - shikoni se si ta bëni atë në vetëm një minutë

Për nënat
Pesë rregullat e modës për zonjat më të shëndosha

Pesë rregullat e modës për zonjat më të shëndosha

Keshilla Modë
Dilemat e prindërve: A bën fëmija të ngre pesha?

Dilemat e prindërve: A bën fëmija të ngre pesha?

Këshilla për prindër
Kalo në kategori