LAJMI I FUNDIT:

Për bujqësinë e Maqedonisë vitin e ardhshëm 15 milionë euro nga BE-ja (Video)

Për bujqësinë e Maqedonisë vitin e ardhshëm 15 milionë euro nga BE-ja (Video)

Ministri i Bujqësisë Lupço Nikollovski në takimin e sotshëm me prodhuesit e Stajkovcit dhe Creshevës tha se “Për vitin 2019 përmes BE-së u dakorduam 15 milionë euro përkrahje për bujqësinë e Maqedonisë. Me 3.5 milionë euro nga to do të ndërtohen sisteme të reja të ujitjes, ndërsa me 4.5 milionë euro fabrikë për trajtimin e mbeturinave nga kafshët e ngordhura”.

Reklama

Me përfshirjen e Bashkimit Evropian, thoksoi Nikollovskit, bujqit e Maqedonisë subvencionet do t’i marrin në mënyrë direkte nga BE-ja. Gjithsej 400 miliardë euro janë parashikuar në buxhetin e BE-së për vitin 2014-2020 për zhvillimin e bujqësisë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Anëtarësimi në BE dhe NATO do të thotë më shumë mjeteve evropiane për subvencionim, për mekanizëm, për të ardhura më të larta, prodhimtari më të mirë, bujqësi e mirëmbajtur dhe moderne, më shumë punësime në mjediset rurale dhe nxite të rritjes ekonomike”, thotë Ministri i Bujqësisë Nikollovski.

Ai përkujtoi se vetëm këtë viti përmes IPARD 2 Programit, Komisioni Evropian i ka ndarë Maqedonisë mbi 12 milionë euro për investime në ekonomitë bujqësore, kapacitet përpunuese, mjediset rurale, për zhvillimin e bizneseve ekzistuese dhe të reja, si dhe për infrastrukturën publike rurale.

Në bisedën me prodhuesit e dy fshatrave të Shkupit ku dominon kopshtaria, ai dëgjoi propozimet e tyre për zhvillimin e bujqësisë./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Protesta tek Ura e Ibrit, qytetarët e mbledhur këndojnë “Jo nuk ndahet Mitrovica”

Protesta tek Ura e Ibrit, qytetarët e mbledhur këndojnë “Jo nuk ndahet Mitrovica”

Lajme
Rama takon Vuçiqin: Konflikti në veri të Kosovës duhet të zgjidhet krah për krah me botën demokratike

Rama takon Vuçiqin: Konflikti në veri të Kosovës duhet të zgjidhet krah për krah me botën demokratike

Lajme
Kryeministri i Kroacisë flet për situatën në veri, tregon se si e sheh qëndrimin e Kosovës në raport me Serbinë

Kryeministri i Kroacisë flet për situatën në veri, tregon se si e sheh qëndrimin e Kosovës në raport me Serbinë

Lajme
Pjesëtar me simbole të grupit Wagner janë parë në protestën e sotme në Zubin Potok

Pjesëtar me simbole të grupit Wagner janë parë në protestën e sotme në Zubin Potok

Lajme
Nxënësi iu dërgon mesazhe mësimdhënësve në Prizren, kërcënon se ka një listë të nxënësve që

Nxënësi iu dërgon mesazhe mësimdhënësve në Prizren, kërcënon se ka një listë të nxënësve që "do t’u bëj keq"

Kronika e Zezë
Tensionet në Mitrovicë - përveq veriut po protestohet edhe në jug

Tensionet në Mitrovicë - përveq veriut po protestohet edhe në jug

Lajme
Kalo në kategori