LAJMI I FUNDIT:

‘Pensionohet’ Jeff Bezos, merr me vete një pasuri rreth 200 miliardë dollarësh

‘Pensionohet’ Jeff Bezos, merr me vete një pasuri rreth 200 miliardë dollarësh

Shefi ekzekutiv i Amazon, Jeff Bezos ka vendosur që në moshën 57 vjeçare të tërhiqet nga drejtimi i kompanisë.

Pas pensionimit, Bezos pritet t’i merr me vete hiq më pak se rreth 200 miliardë dollarë, një pasuri marramendëse që është 739,489 herë më shumë se vlera mesatare e një amerikani në moshën 65 vjeç.


Siç njoftojnë mediet ndërkombëtare, përcjell Telegrafi, 27 vite pas themelimit të kompanisë, Bezos do të heqë dorë për të marr drejtimin e kryetarit ekzekutiv të bordit të gjigantit botëror të tregtisë në internet.

Ai pritet t’i kushtojë më shumë kohë iniciativës “Bezos Earth Fund”, kompanisë së anijeve kozmike “Blue Origin”, gazetës “The Washington Post” dhe fondit “Amazon Day One Fund”.

10 njerëzit më të pasur në botë, Bezos humb vendin e parë
Lexo po ashtu 10 njerëzit më të pasur në botë, Bezos humb vendin e parë

Bezos gjatë vitit të kaluar, mori një pagë prej 81,840 dollarë dhe 1.6 milion dollarë kompensim.

Gjatë 2020-së, pasuria e tij neto u rrit për në 75 miliardë dollarë, ndërsa pandemia COVID-19 dërgoi shitjet e kompanisë në stratosferë, duke rritur ndjeshëm aksionet.

I pari i Amazonit, i cili bën më shumë para çdo sekondë sesa një punëtor mesatar amerikan në një javë, ka tërhequr kritika për pasurimin, derisa mijëra punëtorë në kompaninë e tij jetojnë në vështirësi ekonomike.

Ai do të zëvendësohet nga shefi ekzekutiv i Amazon Web Services, Andy Jassy. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Sherife Kçiku Vishaj
Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Horizon School
Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Edil Project
Telegrafi Jobs - Aleati juaj i besuar në kërkimin e punës

Telegrafi Jobs - Aleati juaj i besuar në kërkimin e punës

Ekonomi
Banka Botërore parashikon rritje të lartë ekonomike në Ballkan, mbi 3 për qind pritet të jetë në Kosovë

Banka Botërore parashikon rritje të lartë ekonomike në Ballkan, mbi 3 për qind pritet të jetë në Kosovë

Ekonomi
​Qytetarët së shpejti do të rimbursohen për kthimin e shisheve të plastikës, qelqit e kanaçet

​Qytetarët së shpejti do të rimbursohen për kthimin e shisheve të plastikës, qelqit e kanaçet

Ekonomi
Kalo në kategori