LAJMI I FUNDIT:

Nuk do të besoni se cilët qen më së shpeshti ju kafshojnë – kurrë nuk do t’jua marrë mendja

Nuk do të besoni se cilët qen më së shpeshti ju kafshojnë – kurrë nuk do t’jua marrë mendja

Çdo i pesti zagar ka kafshuar ose është përpjekur të kafshojë personin e panjohur, në numër të njëjtë ka sulmuar edhe qen të tjerë, ndërkaq çdo i dymbëdhjeti ka sulmuar pronarin e vet

Reklama

Hulumtimi i publikuar në revistën “Applied Animal Behavior Science”, të cilin e kanë bërë shkencëtarët e Universitetit të Pensilvanisë në bashkëpunim me së paku 6.000 pronarë qensh, ka treguar që, nga 33 raca të cilat janë hulumtuar, është treguar që më agresiv është – qeni i racës Dachshund, transmeton Telegrafi.

Në vendin e dytë është Chihuahua, ndërkaq në të tretin terrieri Jack Russell.

Më së paku agresivë janë Basset Retrieveri i artë, labradori, qeni siberian dhe langoi anglez.

Qentë e klasifikuar: Bull Terrier dhe Rottweiler mesatarisht sulmojnë ose shpesh nën mesatare.

Shkencëtarët thonë që të dhënat zyrtare statistikore mbi kafshimet e qenve nuk janë relevante, sepse shumica e të kafshuarve nuk paraqiten te mjeku.

Nëse ju kafshon qeni më i madh, probabiliteti më i madh është që do të kërkoni ndihmë mjekësore, mirëpo kjo assesi nuk do të thotë që ato raca më së shumti kafshojnë.

Thuhet edhe që mbi sulmet e ashtuquajtura të racave të rrezikshme më së shumti flitet dhe shkruhet në media, për shkak që janë më të mëdhenj dhe më të fortë, andaj sulmet e tyre kanë pasoja më të rrezikshme nga sulmet e qenve të vegjël. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Lifestyle
Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Lifestyle
Kush do e paguajë faturën? Që të mos ziheni, ja si të veproni në varësi të rasteve

Kush do e paguajë faturën? Që të mos ziheni, ja si të veproni në varësi të rasteve

Lifestyle
Ajo që shihni për herë të parë në një foto mund të zbulojë aspekte të fshehura të personalitetit tuaj

Ajo që shihni për herë të parë në një foto mund të zbulojë aspekte të fshehura të personalitetit tuaj

Lifestyle
Kalo në kategori