Një nga gjyqtarët më të mirë në Angli u përjashtua nga Liga Premier për shkak të një vendimi kontrovers

Federata e Futbollit të Anglisë (FA) ka vendosur të heqë nga lista e gjyqtarëve të Ligës Premier, një prej gjyqtarëve më të mirë të saj, Anthony Taylor.

Taylor ka vite që ndan drejtësinë në ndeshjet më të mëdha në Angli, teksa ka qenë pjesëmarrës edhe në kampionatet botërore dhe evropiane.

Tifozët e futbollit e kujtojnë gjithashtu si gjyqtarin që ndihmoi në shpëtimin e jetës së Christian Eriksen në ndeshjen e Kampionatit Evropian 2021 midis Danimarkës dhe Finlandës.

Statusi i Taylor si gjyqtar në Ligën Premier u dëmtua nga një vendim kontrovers në ndeshjen e luajtur së fundmi midis Wolves dhe Newcastle, kur ai dha një penallti për mysafirët.

Taylor bëri me shenjë për penallti pasi Hwang Hee-Chan rrëzoi Fabian Schar ndërsa ai u përpoq të largonte topin dhe vendimi i tij u mbështet nga VAR-i.

Me një gol nga penalltia, Newcastle kaloi në epërsi me rezultat 2-1 në minutat shtesë të pjesës së parë, ndërsa më vonë goli i Hwang i solli Wolves një barazim 2-2 dhe një pikë.

Këtë fundjavë që vjen, Taylor do të ketë rolin e vëzhguesit të gjqytarit në ndeshjen e Championship midis Preston dhe Coventry./Telegrafi/

Ferdinand bën një parashikim të guximshëm për Euro 2024, i thotë Southgatet të bëjë tri ndryshime te Anglia

Mario Mitaj dhe Medon Berisha, rekordmenët kuqezi në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Shpërthejnë polemikat në Euro 2024, ka dyshime për kurdisjen e një ndeshje

Sot luhen katër ndeshjet e fundit të fazës së grupeve në Euro 2024, vëmendja në Grupin E

Konfirmohen pesë skuadrat me të cilat Anglia mund të përballet në fazën tjetër të Euro 2024