LAJMI I FUNDIT:

Një ditë para zgjedhjeve për president në Turqi – kush udhëheq sipas sondazheve, Erdogan apo Kilicdaroglu

Një ditë para zgjedhjeve për president në Turqi – kush udhëheq sipas sondazheve, Erdogan apo Kilicdaroglu

Turqit gjatë ditës së nesërme do t’i drejtohen kutive të votimet ku do të votojnë për presidentin dhe deputetët e rinj.

Euronews ka publikuar sondazhin e fundit, i cili u realizua nga shumë kompani vendore dhe ndërkombëtare.


Mesazhi i Erdoganit: Opozita merr urdhra nga terroristët
Lexo po ashtu Mesazhi i Erdoganit: Opozita merr urdhra nga terroristët

Kandidati kryesor i opozitës, Kemal Kilicdaroglu shihet se ka një avantazh ndaj presidentit aktual, Recep Tayyip Erdogan.

Ky i fundit ka besimin e 45.8 për qind të votuesve gjersa opozitari pritet të merr 48.9 për qind të votave, transmeton Telegrafi.

Edhe pse u tërheq nga gara, Muharrem Ince do të fitonte 2.3 për qind të votave ndërsa kandidati tjetër, Sinan Ogan do t’i fiton 3 për qind të votave.

Në rast se asnjëri kandidatë nuk merr mbi 50 për qind të votave atëherë do të zhvillohet edhe raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Turqi.

Kundërshtari i Erdoganit me jelek antiplumb në një tubim në Samsun
Lexo po ashtu Kundërshtari i Erdoganit me jelek antiplumb në një tubim në Samsun

Përveç betejës për postin e presidentit, nesër turqit do të vendosin edhe për parlamentin, ku do të zgjidhen 600 deputetë të rinj.

Qendrat e votimit hapen në orën 07:00 dhe do të jenë të hapura deri në orën 16:00. Sipas mediave turke, rezultatet e para preliminare duhet të publikohen në orën 20:00 CET. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkaku i mbështetjes së Rezolutës për Srebrenicën, partia pro-serbe tani po e shantazhon qeverinë malazeze

Shkaku i mbështetjes së Rezolutës për Srebrenicën, partia pro-serbe tani po e shantazhon qeverinë malazeze

Mali i Zi
Pse Orban po kërkon të ndryshohet statusi i Hungarisë në NATO

Pse Orban po kërkon të ndryshohet statusi i Hungarisë në NATO

Evropa
Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Amerika Latine
Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Botë
POLITICO: Putin kontrollon shërbimin e spiunazhit të Austrisë - tani synon qeverinë e këtij vendi

POLITICO: Putin kontrollon shërbimin e spiunazhit të Austrisë - tani synon qeverinë e këtij vendi

Evropa
Macron kot udhëtojë 16 mijë kilometra, kaledonasit më të qartë se kurrë: Jemi gati të vdesim në barrikada

Macron kot udhëtojë 16 mijë kilometra, kaledonasit më të qartë se kurrë: Jemi gati të vdesim në barrikada

Amerika
Kalo në kategori