Organizata e Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka paralajmëruar protestë më datën 9 korrik, pas ngritjes së aktakuzave nga Specialja ndaj presidentit, Hashim Thaçi dhe kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli dhe ish-pjesëtarëve tjerë të UÇK-së.

E, për këtë sot zëvendëskryeministri i Qeverisë, Besnik Tahiri ka pritur në një takim nënkryetarin e OVL-UÇK-së, Nasim Haradinaj, transmeton Telegrafi.

Tahiri pas takimit ka thënë se është e drejt e tyre që të organizojnë protestë.

“Në asnjë rrethanë dhe në asnjë moment unë nuk mundëm të ju them bëni ose jo protestë. Protesta paqësore është e drejt e tyre e në veçanti duke ditë që kjo protestë bëhet për të mbrojtur luftën e drejt të UÇK-së , në veçanti duke ditë se kjo proteste adreson çështje shumë të dhimbshme dhe duke ditë se ende nuk ka asnjë aktakuzë ndaj presidentit dhe ish-kryetarit të kuvendit, është gabim të ju them dilni apo mos dilni”, tha ai në një konferencë për media.

​Haradinaj: Specialja sulmoi bazën e UÇK-së, së shpejti nisim peticionin për zhbërjen e saj ​Haradinaj: Specialja sulmoi bazën e UÇK-së, së shpejti nisim peticionin për zhbërjen e saj

Gjithashtu, Tahiri bëri të ditur se në takim ka qenë edhe drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë, Naser Ramadani, ku kanë diskutuar për rekomandimet shëndetësore.

Në fund të konferencës, zëvendëskryeministri tha se një gjë është e pakontestueshme se lufta e UÇK-së është e drejt./Telegrafi/