LAJMI I FUNDIT:

Ndërron jetë këngëtarja dhe gazetarja e njohur shqiptare, Violeta Regjepagiqi

Ndërron jetë këngëtarja dhe gazetarja e njohur shqiptare, Violeta Regjepagiqi
Violeta Rexhepagiqi (foto: Fahredin Spahija)

Sot (e enjte, 16 prill 2020) ka ndërruar jetë këngëtarja, kompozitorja dhe gazetarja e njohur shqiptare, Violeta Rexhepagiqi.

Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar edhe zëdhënësja e policisë së Kosovës, Flora Ahmeti.

“Sot rreth orës 09:30 kam marrë informatën se në rrugën “Ferid Dragaj” në Prishtinë, saktësisht në një shtëpi, gjendet një person pa shenja jete. Me të marrë informatën policia ka dalë në vendin e ngjarjes, ku ka hasur viktimën femër, e cila ishte pa shenja jete. Vdekjen e viktimës e ka konstatuar ekipi mjekësor në vendin e ngjarjes. Aktualisht njësitet policore në koordinim me Prokurorin e shtetit, janë duke ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme lidhur me këtë rast”, ka thënë Ahmeti për Telegrafin.

Reklama

E njëjta, e cila njëherësh është edhe motra e Armend Regjepagiqit, do të mbahet mend për kontributin e madh që ka dhënë në fushën e gazetarisë. Ishte gazetare e mediumit të fuqishëm Sky News, që nga rënia e regjimit komunist në Rumani. Ka raportuar po ashtu gjatë Luftës së parë të Gjirit Persik dhe luftërat në ish-Jugosllavi. Gjë nga paslufta në Kosovë, ka punuar në televizioni publik të Kosovës.

Reklama

Me Iliriana Rizën ka themeluar grupin “Vivien”, për të vazhduar pastaj solo-karrierën.

Rexhepagiqi shquhej për ekstravagancë dhe avangardë që në vitet 1980, si në muzikë ashtu edhe duke rikonceptuar modën jashtë klisheve të kohës. Këngët më të njohura nga ajo kohëjanë: “Romantika”, “Vjollcat”, “Zhurmë e erërave të dikurshme”, “Nuk të harroj”, “Në Egjipt” etj.

Reklama

Me një stil unik dhe një karakter të fuqishëm, Regjepagiqi do të mbahet mend gjithmonë nga kolegët, miqtë dhe publiku shqiptar. /Telegrafi/