Autoritetet egjiptiane pezulluan fluturimin me balona mbi qytetin antik të Luxor pasi dy turistë u plagosën lehtë gjatë një udhëtimi herët të hënën.

Sipas një deklarate nga Ministria e Aviacionit Civil, një balonë me 28 turistë doli nga kursi, por përfundimisht u ul. Dy turistët e plagosur u dërguan në spital për trajtim, tha ajo.

Deklarata nuk thotë se si kanë ndodhur lëndimet apo nuk jepet hollësi për kombësinë e turistëve. Thuhej vetëm se balona ishte në një lartësi prej 60 metrash kur doli nga kursi.

Ministria tha se balonimi nuk do të rifillojë derisa të përfundojë një hetim për të përcaktuar shkakun e incidentit të së hënës, raporton ap.

Reklama

Abu Baker Ezzeldin, një zëdhënës i firmës që operon fluturimet me balona Luxor, tha se balona u largua nga kursi i saj për shkak të një ndryshimi në drejtimin dhe shpejtësinë e erërave.

Reklama

Ai tha në komentet televizive të hënën vonë se balona u përplas pak me një tjetër përpara se të ulej në mënyrë të sigurt.

Pamjet e shpërndara në internet që supozohet se nga incidenti tregojnë një tullumbace duke u ulur ngadalë në një zonë të hapur. Më pas shihen shpëtimtarët duke ndihmuar turistët të dalin jashtë. Vesi i një burri dëgjohet duke bërtitur për një ambulancë.

Balonat me ajër të nxehtë mbi Luxor, 510 kilometra në jug të Kajros, janë të njohura pasi u ofrojnë turistëve pamje spektakolare të tempujve të lashtë.

Reklama

Megjithatë, aksidentet me balona nuk janë të rralla. Një përplasje e një baloni me ajër të nxehtë pranë Luxor në vitin 2013 vrau 19 turistë, me gjasë aksidenti më vdekjeprurës i tillë në histori.

Reklama

Në vitin 2009, 16 turistë u plagosën kur balona e tyre goditi një kullë transmetimi celular. Një vit më parë, shtatë turistë u plagosën në një incident të ngjashëm. /Telegrafi/