LAJMI I FUNDIT:

Mississippi bëhet shteti i 37-të i SHBA-së që legalizon marihuanën mjekësore

Mississippi bëhet shteti i 37-të i SHBA-së që legalizon marihuanën mjekësore

Mississippi u bë shteti i 37-të që legalizoi përdorimin mjekësor të marihuanës – duke mundësuar një formë të re të trajtimit të dhimbjes për banorët që vuajnë nga një sërë kushtesh të rënda shëndetësore.

Reklama

Sipas ligjit të sapo nënshkruar, pacientët mund të marrin rreth 100 gramë kanabis në muaj, ose 3.5 gram në ditë.

Pacientët duhet të diagnostikohen nga një profesionist i licencuar i kujdesit shëndetësor duke plotësuar kushtet kualifikuese në mënyrë që të marrin një recetë për marihuanën mjekësore, raporton nypost.

Kushtet përfshijnë kancerin, sëmundjen e Parkinsonit, sëmundjen e Huntingtonit, distrofinë muskulare, Alzheimerin, autizmin, çrregullimin e stresit post-traumatik dhe dëmtimet e rënda.

Kanabisi mund të përshkruhet gjithashtu për “gjendjen e dhimbjes në të cilën shkaku i dhimbjes nuk mund të hiqet ose trajtohet ndryshe … dhe në të cilën asnjë lehtësim ose shërim i shkakut të dhimbjes nuk është i mundur”.

Legalizimi i marihuanës mjekësore në Misisipi vjen pasi votuesit në shtet miratuan me shumicë dërrmuese një masë votimi për të krijuar një program kanabisi mjekësor në nëntor të vitit 2020.

Por masa e mëparshme u zhvlerësua kur Gjykata e Lartë e shtetit rrëzoi të gjithë procesin e nismës së votimit të shtetit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Një gjerdan i dhëmbëve Megalodon gjendet në rrënojat e Titanikut

Një gjerdan i dhëmbëve Megalodon gjendet në rrënojat e Titanikut

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Kievi nën sulme, alarme për sulme ajrore gjithandej - këto janë zhvillimet e fundit rreth luftës në Ukrainë

Kievi nën sulme, alarme për sulme ajrore gjithandej - këto janë zhvillimet e fundit rreth luftës në Ukrainë

Botë
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Kalo në kategori