Man United shumë afër trofeut, avancon me dy gola pas pjesës së parë ndaj Manchester Cityt

Ka përfunduar me rezultat 2-0 në të mirë të ‘Djajve të Kuq’ pjesa e parë e finales së FA Cup mes Manchester United dhe Manchester Cityt ndeshje kjo e cila po zhvillohet në stadiumin ‘Wembley’.

Në minutën e parë të takimit Erling Haaland u rrëzua brenda zonës së kundërshtarit por gjyqtari refuzoi që të jap penallti.

‘Djajtë e Kuq’ morën avantazhin në minutën e  30-të me anë të Alejandro Garnachos i cili shënoi  për rezultatin 1-0 në portën e zbrazët pas një gabimi fatal të Josko Gvardiol.

Të besuarit e Ten Hag nuk u ndalën më kaq dhe gjetën edhe golin e dytë, kësaj radhe me anë të Kobbie Mainoo, i cili shënoi në minutën e 39-të për rezultatin 2-0 pas një asistimi të bukur nga Bruno Fernandes.

City do të synojë në pjesën e dytë që të rikthehet përsëri në lojë, ndërsa Unitedi do të synojë ta ruajë këtë avantazh dhe pse jo të shënojë edhe gola të tjerë.

Në rast fitoreje të ‘Djajve të Kuq’, ky do të ishte trofeu i vetëm për ta në këtë sezon të garave dhe i cili do t’u siguronte atyre futbollin evropian për sezonin e ardhshëm.

Mbreti i Spanjës me reagim epik kur kupton se sa vjeç është Lamine Yamal, bëhet hit në rrjetet sociale

Rakitic shpërndan një postim që trazon ujërat te kroatët, pas barazimit me Shqipërinë

Materiali nga NASA dhe çmimi marramendës – maska speciale që do ta mbrojë hundën e Mbappes

A mund të jetë top i futbollit me teknologji të lartë dhe çmim prej 160 euro arsyeja e kaq shumë gola spektakolar në Euro 2024

Formacionet zyrtare, Holandë - Francë: Mbappe në bankë, Koeman e Deschamps në sulm

Tifozët e Liverpoolit kërkojnë transferimin e top yllit të Euro 2024 para se të jetë tepër vonë