Gola, rikthim, angazhim i jashtëzakonshëm, mbrojtje penalltie – të gjitha detajet nga ndeshja mes Anglisë dhe Kosovës

Arijanet Muriqi (Foto: Clive Mason/Getty Images/Guliver)

Kosova e ka zhvilluar ndeshjen e pestë kualifikuese për ‘Euro 2020’ në kuadër të Grupit A, ndërsa për kundërshtar e kishte Anglinë që fitoi me rezultat 5-3. Në këtë mënyrë ka përfunduar edhe seria pa humbje e ‘Dardanëve’.

Të zgjedhurit e Bernard Challandes do të shpresojnë për suksese të tjera në ndeshjet e ardhshme, pasi përkundër lojës së mirë nuk nxorën rezultat pozitiv ndaj Tre Luanëve.

Telegrafi ju ka mbajtur të informuar në kohë reale për të gjitha detajet e kësaj përballjeje.

Përfundon ndeshja

Me rezultat 5-3, Anglia ka fituar kundër Kosovës në St Mary’s Stadium të Southamptonit, në ndeshjen e vlefshme për Grupin A kualifikues për ‘Euro 2020’.

(Foto: Clive Mason/Getty Images/Guliver)
10/09/2019 22:37

90′ Minuta e fundit e kohës së rregullt. Vështirë të ndryshohet rezultati, por skuadra tregoi zemër duke mos u dorëzuar deri në fund.

10/09/2019 22:32

87′ Superdalje nga Celina, i cili bëri gjithçka vet, por i mungoi vetëm saktësia dhe topi përfundoi pranë shtyllës.

10/09/2019 22:31

86′ Tjetër pritje e mrekullueshme nga Arijanet Muriqi, mbron goditjen e Rashford.

10/09/2019 22:30

85′ Florent Hasani debuto në ndeshjen kundër Anglisë. Inkuadrohet në vend të autorit të dy golave, Valon Berisha.

10/09/2019 22:29

85′ Kosova është në disavantazh prej dy golash, ndërkohë që po afrohet fundi i takimit.

10/09/2019 22:18

73′ Fat i madh për Kosovën, Sterling godet shtyllën pas devijimit nga Aro Muriqi.

10/09/2019 22:15

71′ Goditje e lirë për Anglinë që përfundon jashtë portës së Muriqit. Disa raste të tjera për vendasit kalojnë me fat të mirë për ‘Dardanët’.

10/09/2019 22:10

Penallti për Anglinë, por aty është ARO MURIQI!

63′ Ndërhyrje e lehtë që ndëshkohet me penallti. Harry Kane merr përgjegjësinë, por Arijanet Muriqi e ndal goditjen e tij!!!

10/09/2019 22:04

59′ Anil Rashkaj zë vendin e Idris Vocës.

10/09/2019 21:58

Penallti për Kosovën, shënon Muriqi

55′ Vedat Muriqi e nxori penalltinë dhe e mori vet përgjegjësinë dhe shënoi nga pika e bardhë. Rezultati është 5-3.

10/09/2019 21:53

Nuk dorëzohet Kosova

49′ Valon Berisha shënon golin e dytë kundër Anglisë. Ai bën gjithçka mirë dhe e dërgon topin në rrjetë.

10/09/2019 21:52

48′ Shans tjetër për Anglinë, por Muriqi intervenon për të mbrojtur.

10/09/2019 21:48

Fillon pjesa e dytë

Ka nisur pjesa e dytë e ndeshjes ndërmjet Anglisë dhe Kosovës. Vendasit janë në epërsi prej 5-1 nga pjesa e parë.

Përfundon pjesa e parë

Me rezultat 5-1 për vendasit, është mbyllur pjesa e parë e takimit ndërmjet Anglisë dhe Kosovës që zhvillohet në St Mary’s Stadium të Southamptonit.

10/09/2019 21:31

Epërsi e lartë për vendasit

45’+1 Kosova pëson edhe golin e pestë, autor sërish Jadon Sancho.

10/09/2019 21:29

Anglia shënon golin e katërt

44′ Anglia krijon epërsi të lartë. Jadon Sancho e realizoi golin e katërt për nikoqirët.

Zinedine Zidane ‘një hap larg’ emërimit si trajner i gjigantit të njohur evropian

E ardhmja e Guardiolës tek Man City në dyshim – një emër i ri del favorit për ta zëvendësuar atë

"Çfarë mund të kishim bërë?! Ai donte të largohej" - Guardiola flet për për golashënuesin më të mirë të Ligës Premier

Jo vetëm mes Gundogan dhe Araujos – zënkat e mëdha mes shokëve të skuadrës në historinë e sportit

Shkodran Mustafi parashikon fituesin e Kampionatit Evropian dhe paralajmëron rikthimin në futboll