Pas shortit të Ligës së Kampionëve është koha për ata të Ligës së Evropës, ku pjesëmarrëse në fazën e parë të eliminimit direkt do të jenë 32 skuadra.

Reklama

Katër klubet me suksesin më të mirë në fazën e grupeve të LK i bashkohen 12-të skuadrave që përfunduan si të parat në grupet e EL dhe kështu së bashku vendosën në vazon e parë. Të tjerat, në vazon e dytë.

Klubet nuk mund të luajnë me skuadrat që kanë pasur në grup dhe ato nga i njëjti shtet. Por, këtë herë UEFA, ka vendosur një rregull të veçantë. Klubet nga Rusia dhe Ukraina nuk mund të takohet (kjo për shkak të situatës politike të tensionua mes vendeve). Pra, Dynamo Kiev nuk mund të përballet me Spartak Moskën.

Më poshtë keni përditësimet e shortit në kohë reale:

Lajme Live

5 vite

Këto janë gjitha çiftet e fazës së parë në Ligën Evropës:

Reklama

5 vite

Çifti i 16-të: Marseille – Braga

Reklama

5 vite

Çifti i 15-të: Ostersunds – Arsenal

Reklama

5 vite

Çifti i 14-të: Astana – Sporting Lisbon

Reklama

5 vite

Çifti i 13-të: Ludogorets – Milan

Reklama

5 vite

Çifti i 12-të: Steaua Bukuresht – Lazio

Reklama

5 vite

Çifti i 11-të: Partizani Beograd – Viktoria Plzen

Reklama

5 vite

Çifti i dhjetë: Real Sociedad – FC Salzburg

Reklama

5 vite

Çifti i nëntë: Lyon – Villarreal

Reklama

5 vite

Çifti i tetë: Crvena Zvezda – CSKA Moskow

Reklama

5 vite

Çifti i shtatë: Napoli – RB Leipzig

Reklama

5 vite

Çifti i gjashtë: Celtic – Zenit St. Petersbourg

Reklama

5 vite

Çifti i pestë: AEK Athens – Dynamo Kyiv

Reklama

5 vite

Çifti i katërt: Spartak Moskow – Athletic Bilbao

Reklama

5 vite

Çifti i tretë: Kopenhagen – Atletico Madrid

Reklama

5 vite

Çifti i dytë: Nice – Lokomotiv Moskow

Reklama

5 vite

Çifti i parë: Borussia Dortmund – Atalanta

Skuadra e portierit shqiptar, Etrit Berisha do të ketë punë të vështirë ndaj gjermanëve të Dortmundit.

Reklama

5 vite

Micheal Owen parashikon Ligën e Evropës:

Owen mendon se skuadra skoceze, Celtic do të shkoj larg në këtë garë, ndërsa trofeun do ta fitojë Borussia Dortmund.

Reklama

5 vite

Fillon ceremonia, këto janë statistikat e fazës së grupeve:

Në 144 ndeshjet të grupeve janë shënuar plot 381 gola. Mesatarja e golave për ndeshje është 2.65.

Reklama

5 vite

Finalja e Ligës së Evropës:

Finalja e Ligës së Evropës zhvillohet më 16 maj 2018 në Stade de Lyon të Lyonit në Francë.

Reklama

5 vite

Orari i ndeshjeve në fazën e para të eliminimit direkt:

Ndeshjet e para të kësaj faze zhvillohen më 15 shkurt, ndërsa ato të kthimit me 22 shkurt 2017. Orari i tyre është nga ora 19:00 dhe 21:05

Reklama

5 vite

Në rast se e keni humbur, këto janë çiftet e 1/16-tës të Ligës së Kampionëve:

Reklama

5 vite

Ndarja e skuadrave në vazo:

Reklama

5 vite

Priten përballje interesante në shortin e Ligës së Evropës

Reklama