LAJMI I FUNDIT:

Lamborghini, luanë dhe grumbuj të parave të gatshme: Hakerët rusë të ‘Evil Corp’ që po kërkohen nga qeveri të ndryshme po jetojnë një jetë luksoze

Lamborghini, luanë dhe grumbuj të parave të gatshme: Hakerët rusë të ‘Evil Corp’ që po kërkohen nga qeveri të ndryshme po jetojnë një jetë luksoze

Grupi rus i hakerëve ‘Evil Corp’ po kërkohet nga qeveri të ndryshme ndërkombëtare, të dyshuar për një gamë të gjerë veprimtarishë të paligjshme, transmeton Telegrafi.

Sipas Business Insider, drejtuesi milioner i asaj që autoritetet e kanë quajtur “grupi më i dëmshëm në botë i krimit në internet”, ‘Evil Corp’, jeton një jetë plot me sende luksoze dhe kafshë ekzotike.

Maksim “Aqua” Yakubets, një 32-vjeçar rus, u padit të enjten nga autoritetet amerikane.

Ai është akuzuar për kryerjen e “dy skemave të veçanta të hakimit të kompjuterëve ndërkombëtarë dhe mashtrimit të bankave” përgjatë 10 viteve të fundit, duke derdhur miliona dollarë nga qytetarët në Mbretërinë e Bashkuar në arkat e ‘Evil Corp’, tha Agjensia Kombëtare e Krimit në Mbretërinë e Bashkuar.

Meqenëse Yakubets banon në Rusi, aktakuzat nuk do të ndikojnë tek ai nëse ai nuk largohet nga vendi.

“Nëse Yakubets lë ndonjëherë Rusinë”, tha agjensia, duke shtuar se “ai do të arrestohet dhe ekstradohet në SHBA”

Tani për tani, Yakubets ende jeton në Rusi dhe me sa duket po jeton aty bashkë me grupin e tij. Në fotot e mëposhtme ju mund të shihni jetën luksoze që këta hakerë bëjnë. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Interesante
Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Interesante
Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Interesante
Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Shihni çfarë gjeti një grua në kanalin e banjës: Është duke lëvizur dhe thonë se

Shihni çfarë gjeti një grua në kanalin e banjës: Është duke lëvizur dhe thonë se "duket si Çernobili"

Fun
Kalo në kategori