LAJMI I FUNDIT:

Kurti: Buxheti i komunave këtë vit është për 40 për qind më i lartë se para tri viteve

Kurti: Buxheti i komunave këtë vit është për 40 për qind më i lartë se para tri viteve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në takimin e gjashtë me kryetarët e komunave ka thënë se buxheti i komunave për vitin 2024 arrin 742 milionë euro.

Kurti ka shtuar se buxheti i vitit 2024 është për gati 90 milionë euro më i lartë krahasuar me vitin paraprak 2023, kurse për tri vite mandat buxheti vjetor i komunave është rritur për 195 milionë euro më shumë


“Granti i përgjithshëm për komuna për vitin 2024 kap vlerën 284.7 milionë euro, që është granti me vlerën më të madhe ndonjëherë. Komuna e Ferizajt dhe Gjakovës janë komunat me më së shumti projekte infrastruktore, kurse Obiliqi, Skenderaj, Rahovec janë renditur në top tre komunat përfituese nga granti i performances komunale që ndahet nga Ministria e Administrimit dhe Pushtetit Lokal”, tha Kurti.

Kryeministri shtoi se secila komunë këtë vit e ka të paktën për 40% më të lartë buxhetin sesa para tre viteve.

Kurti kërkoi nga kryetarët e komunave që të mos kontribuojnë në keqinformim të qytetarëve kur vjen puna tek mbështetja e nivelit qendror për atë lokal.

Kryeministri gjithashtu u kërkoi bashkëpunim sa i përket regjistrimit të popullsisë që do të nis në muajin prill. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Kosova për herë të parë mori vlerësim krediti nga Fitch Ratings, Murati shpjegon çka do të thotë kjo për financat e vendit

Kosova për herë të parë mori vlerësim krediti nga Fitch Ratings, Murati shpjegon çka do të thotë kjo për financat e vendit

Ekonomi
A do të ndikojë procesi i

A do të ndikojë procesi i "përgjysmimit" në çmimin e Bitcoin?

Botë
Nurboja: Vlerësimi i Kosovës nga Fitch, hap i madh për integrimin financiar

Nurboja: Vlerësimi i Kosovës nga Fitch, hap i madh për integrimin financiar

Ekonomi
3, 2, 1 - Volvo gati për ty!

3, 2, 1 - Volvo gati për ty!

Volvo Kosova
Arianit Koci paralajmëron vizita në Japoni e Afganistan, teston fillimisht internetin e 99esim.com në Greqi

Arianit Koci paralajmëron vizita në Japoni e Afganistan, teston fillimisht internetin e 99esim.com në Greqi

99esim.com
Kush t’rahaton me punë përveçse Telegrafi Jobs?

Kush t’rahaton me punë përveçse Telegrafi Jobs?

Ekonomi
Kalo në kategori