LAJMI I FUNDIT:

Komuna e quan uzurpatore familjen e 3-vjeçares që vdiq nga shembja e shtëpisë në Prizren

Komuna e quan uzurpatore familjen e 3-vjeçares që vdiq nga shembja e shtëpisë në Prizren

Drejtori i Departamentit të Infrastrukturës në Komunën e Prizrenit, Bedri Bytyqi, e ka quajtur uzurpatore familjen Xheneta Gashit, vajzës 3 vjeçe e cila humbi jetën pasi mbi të u shemb muri i një shtëpie të vjetër në Qendrën Historike.

Bytyqi ka thënë se Komuna e Prizrenit nuk mund të kujdeset për të gjitha familjet të cilat jetojnë në shtëpitë të cilat nuk dihet se kujt i përkasin.

“Ne nuk e dimë se të kujt janë ato shtëpi dhe ajo familjet që kanë jetuar në atë shtëpi kanë qenë uzurpatorë”, ka thënë Bytyqi, në emisionin Info Magazine të Klan Kosovës.

Nëna Xhenetës së bashku me vajzën tjetër që kanë mbijetuar nga shembja e shtëpisë së vjetër në rrugën “Marin Barleti”, janë të pastrehë.

Ndërsa shtëpia në të cilën kjo familje ka jetuar gjendet në Zonën Historike të Prizrenit, aty ku janë edhe shumë shtëpi të tjera të vjetra, të cilat janë pjesë të Trashëgimisë Kulturore.

Këto shtëpi kanë qenë të pabanuara dhe gjysmë të shkatërruara.


Në trend Lajme

Më shumë
Ndërtimi i urës së re në Kukës, devijohet trafiku i mjeteve që vijnë nga Kosova

Ndërtimi i urës së re në Kukës, devijohet trafiku i mjeteve që vijnë nga Kosova

Lajme
A mund ta zgjidhë Brukseli konfliktin për dinarin serb?

A mund ta zgjidhë Brukseli konfliktin për dinarin serb?

Lajme
Borrell: Takimet e ndara me Kurtin e Vuçiqin në Mynih, ishin të pasuksesshme

Borrell: Takimet e ndara me Kurtin e Vuçiqin në Mynih, ishin të pasuksesshme

Lajme
Eksperti i sigurisë, Shala: Kosova do prodhojë dronë dhe do të jetë lider në Ballkanin Perëndimor

Eksperti i sigurisë, Shala: Kosova do prodhojë dronë dhe do të jetë lider në Ballkanin Perëndimor

Siguri
Stradner: Vuçiqi zemrën e ka në Moskë, ndërsa kuletën në Bruksel - Ballkani rrezikohet nga një konflikt

Stradner: Vuçiqi zemrën e ka në Moskë, ndërsa kuletën në Bruksel - Ballkani rrezikohet nga një konflikt

Siguri
Lushtaku viziton Musliun në spital: Ganja është sinonim i gruas së fortë e cila nuk dorëzohet asnjëherë

Lushtaku viziton Musliun në spital: Ganja është sinonim i gruas së fortë e cila nuk dorëzohet asnjëherë

Lajme
Kalo në kategori