LAJMI I FUNDIT:

Kë do të mbështesë kandidati i tretë Sinan Ogan nëse Erdogan dhe Kilicdaroglu shkojnë në balotazh?

Kë do të mbështesë kandidati i tretë Sinan Ogan nëse Erdogan dhe Kilicdaroglu shkojnë në balotazh?

Kandidati i tretë në zgjedhjet presidenciale në Turqi, Sinan Ogan, i cili mori rreth 5% të votave sipas të dyja agjencive turke të lajmeve, ka thënë se oferta e tij për presidencën ndryshoi rezultatin e votimit.

Nuk është ende zyrtare, por duke i bërë jehonë deklaratave të mëparshme të Recep Tayyip Erdogan dhe Kemal Kilicdaroglu, Ogan tha se ka të ngjarë të zhvillohet një raund i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Turqi.


Dhe nëse kjo bëhet zyrtare, Ogan nuk do të jetë në garë për të – dhe vendimi i tij se kë do t’u kërkojë mbështetësve të tij të mbështesin mund të bëjë një ndryshim të madh, përcjell Telegrafi.

Për këtë ai thotë se do të vendosë pas disa ditësh.

“Do të flas me liderët e aleancës sime, do të shkoj të pyes votuesit e mi në dy ditët në vijim. Dhe më pas do të marrim një vendim dhe do të kryejmë detyrën tonë në 14 ditët e ardhshme”.

Deklarata e tij vjen një ditë pasi më shumë se 64.1 milionë njerëz u regjistruan për të votuar në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare në Turqi, duke përfshirë mbi 1.76 milionë që kishin hedhur votat e tyre jashtë vendit dhe 4.9 milionë votues për herë të parë.

Dhe për të votuar këta njerëz, janë ngritur gjithsej 191.885 kuti votimi.

Çdo votues hodhi dy vota, njëra për presidentin dhe tjetra për ligjvënësit, të cilët do të shërbejnë për mandate pesëvjeçare.

Votuesit kanë votuar midis presidentit Recep Tayyip Erdogan, që kërkon rizgjedhjen, kandidatit kryesor të opozitës Kemal Kılıçdaroglu dhe Sinan Ogan.

Ndryshe, Muharrem Ince, një tjetër pretendent presidencial, u tërhoq nga gara më herët të enjten.

Ndërkohë sipas mediave turke, ka shumë gjasë që presidenti i ri i Turqisë të dihet vetëm pas zgjedhjeve në balotazh – pasi asnjëri nga kandidatët nuk kanë fituar mbi 50 për qind të votave – që mund të zhvillohen më 28 maj. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Demografia evropiane - cili shtet ka natalitetin më të lartë dhe ku qëndron Kosova?

Demografia evropiane - cili shtet ka natalitetin më të lartë dhe ku qëndron Kosova?

Evropa
“Vuçiq paguan paraprakisht në rast të fitores së Trumpit”, mediat botërore shkruajnë se si dhëndrit të ish-presidentit amerikan iu shit ndërtesa e Shtabit të Ushtrisë Serbe

“Vuçiq paguan paraprakisht në rast të fitores së Trumpit”, mediat botërore shkruajnë se si dhëndrit të ish-presidentit amerikan iu shit ndërtesa e Shtabit të Ushtrisë Serbe

Serbia
Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Botë
Izraeli kryen sulm ajror në Bregun Perëndimor, të paktën një i vdekur

Izraeli kryen sulm ajror në Bregun Perëndimor, të paktën një i vdekur

Azia
Amerikani bleu një magazinë të vjetër për 380 euro - ajo çfarë gjeti në të është një pasuri e vërtetë

Amerikani bleu një magazinë të vjetër për 380 euro - ajo çfarë gjeti në të është një pasuri e vërtetë

Amerika
Hungaria vendos veto ndaj rezolutës së KiE - nuk mbështetet formula e paqes e Ukrainës

Hungaria vendos veto ndaj rezolutës së KiE - nuk mbështetet formula e paqes e Ukrainës

Evropa
Kalo në kategori