LAJMI I FUNDIT:

Katër fëmijë gjenden të gjallë në xhungël – 40 ditë pas një aksidenti të aeroplanit në Kolumbi

Katër fëmijë gjenden të gjallë në xhungël – 40 ditë pas një aksidenti të aeroplanit në Kolumbi

Katër fëmijë janë gjetur të gjallë – pesë javë pasi aeroplani me të cilin po udhëtonin u rrëzua në xhungël të dendur.

Reklama

Ata u shpëtuan nga ushtria kolumbiane, jo shumë larg vendit ku u rrëzua aeroplani Cessna 206. Tre persona të rritur në bord, përfshirë edhe pilotin, humbën jetën, raporton skynews.

Kërkimet shteruese ishin duke u zhvilluar për fëmijët – të cilët janë të moshës 13, nëntë, katër vjeç ndërsa më i vogli vetëm 11 muajsh.

Zyrtarët kishin besim se ata janë ende gjallë pasi zbuluan frutin e hedhur që të rinjtë kishin ngrënë për të mbijetuar, transmeton Telegrafi.

Ekipet e shpëtimit kishin zbuluar gjithashtu strehimore të improvizuara të bëra me bimësi në xhungël gjatë përpjekjeve për të ndjekur gjurmët e tyre.

Të rinjtë janë dërguar në kryeqytetin e Bogota-s për t’u kontrolluar nga mjekët – dhe pamjet tregojnë një helikopter duke përdorur litar për t’i tërhequr ata, sepse nuk mund të zbarkonte në pyllin e dendur tropikal.

Grupi prej katër fëmijëve po udhëtonin me nënën e tyre nga fshati Amazonian Araracuara në San Jose del Guaviare kur aeroplani u rrëzua.

Ata janë anëtarë të fisit Huitoto dhe zyrtarët thanë se fëmijët kishin disa njohuri se si të mbijetonin në pyjet e shiut. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Botë
Kalo në kategori