LAJMI I FUNDIT:

Kaledonia e Re edhe një herë refuzoi pavarësimin nga Franca

Kaledonia e Re edhe një herë refuzoi pavarësimin nga Franca

Banorët e arkipelagut të Paqësorit Jugor të Kaledonisë së Re, të dielën votuan për herë të dytë në një referendum rreth pavarësisë nga Franca.

Rreth 53.26 për qind e popullsisë votuan “Jo” pasi u numëruan të gjitha votat nga 304 vendvotime në atë territor francez përtej detit në Paqësor, që është pak më pak se në referendumin e vitit 2018 kur 56.4 për qind e votuesve, raporton AP.


Rezultati do t’i sjellë lehtësim qeverisë së presidentit francez, Emmanuel Macron, vëmendja e të cilit përpara referendumit është përqendruar në pandeminë e coronavirusit.

Një shumicë e “për” Parisin do të hiqte një terren në një zonë të ndikuar gjithnjë e më shumë nga kinezët dhe do ta privonte atë nga krenaria e një fuqie koloniale që dikur përfshinte pjesë të mëdha të Afrikës, Azisë Juglindore, Karaibeve dhe Paqësorit.

Në arkipelag, i cili është 18 mijë kilometra larg Parisit, referendumi i parë u mbajt më 4 nëntor 2018, ku fituan mbështetësit e qëndrimit me Francën. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Trump jep intervistën e parë pas atentatit

Trump jep intervistën e parë pas atentatit

Botë
A mund t'i hiqet Hungarisë, Presidenca e Këshillit të BE-së?

A mund t'i hiqet Hungarisë, Presidenca e Këshillit të BE-së?

Evropa
Menaxheri i fushatës së Trump zbulon pse ish-presidenti lëvizi kokën përpara se plumbi i personit të armatosur

Menaxheri i fushatës së Trump zbulon pse ish-presidenti lëvizi kokën përpara se plumbi i personit të armatosur "t'i çante" veshin

Amerika
Laboratorët sekretë në të gjithë Ukrainën po ndërtojnë 'ushtrinë robotike' për të luftuar kundër Rusisë

Laboratorët sekretë në të gjithë Ukrainën po ndërtojnë 'ushtrinë robotike' për të luftuar kundër Rusisë

Botë
Kush ishte personi i armatosur që tentoi të vriste Donald Trumpin?

Kush ishte personi i armatosur që tentoi të vriste Donald Trumpin?

Amerika
Shqiptaro-amerikani Vatan Cana, dëshmitar në sulmin ndaj ish-presidentit Trump - tregon si ndodhi ngjarja

Shqiptaro-amerikani Vatan Cana, dëshmitar në sulmin ndaj ish-presidentit Trump - tregon si ndodhi ngjarja

Amerika
Kalo në kategori