LAJMI I FUNDIT:

Jankullovska ka dorëzuar dy ankesa te Avokati i Popullit

Jankullovska ka dorëzuar dy ankesa te Avokati i Popullit

Dy kërkesa për mosrespektim të të drejtave të njeriut në burgun “Idrizovë”, ku po vuan dënimin me burg ka dorëzuar deri tek Avokati i Popullit Ish-ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska, Ankesa e parë është në pjesën e pamundësisë së shfrytëzimit të objekteve dhe e dyta për mosveprim të Komisionit për Parandalimin dhe Mbrojtjen nga Diskriminimi.

“Ankesat janë në vazhdimësi, ndërkohë i kemi dërguar shkresë Komisionit për Parandalimin dhe Mbrojtjen nga Diskriminimi që të respektohet afati ligjor për dhënien e mendimit për kërkesën e paraqitur, këto ditë Komisioni ka dhënë mendimin e tij, ndërsa procedura lidhur me komoditetet në burgje janë në vazhdimësi në sektorin e institucioneve të vuajtjes së dënimit të drejtuara nga Avokati i Popullit”, tha Vaska Bajramovska Mustafa, këshilltare e Avokatit të Popullit.

Pas reagimit të Avokatit të Popullit, Komisioni ka marrë vendim me të cilin konstatohet se Jankulloska është diskriminuar nga menaxhmenti i burgut “Idrizovë”. Të bugosurit femra në burgun e “Idrizovës” janë viktima të diskriminimit gjinor. Ata nuk kanë të drejtën e vizitave jashtë institucionit, pushimit dhe angazhimit në punë që kanë të burgosurit meshkuj./KlanMacedonia

Në trend Lajme

Më shumë
Kontingjenti i ri i ushtarëve turk të KFOR-it, fotografi nga zbarkimi i tyre në Kosovë

Kontingjenti i ri i ushtarëve turk të KFOR-it, fotografi nga zbarkimi i tyre në Kosovë

Siguri
Samiti i Ballkanit Perëndimor, liderët realizojnë foton familjare

Samiti i Ballkanit Perëndimor, liderët realizojnë foton familjare

Lajme
Kërkoi 160 mijë euro ndihmë për shërimin e një personi që nuk ekziston, gjilanasi ndalohet nga prokuroria pasi përfitoi përmes mashtrimit

Kërkoi 160 mijë euro ndihmë për shërimin e një personi që nuk ekziston, gjilanasi ndalohet nga prokuroria pasi përfitoi përmes mashtrimit

Lajme
“Deputetët s’kanë mandat me i cenu trupat tanë”, protestë para Kuvendit kundër deputetëve që e kundërshtuan Projektligjin për Shëndetin Riprodhues

“Deputetët s’kanë mandat me i cenu trupat tanë”, protestë para Kuvendit kundër deputetëve që e kundërshtuan Projektligjin për Shëndetin Riprodhues

Lajme
Kurti merr pjesë vetëm virtualisht në Samitin e Tiranës

Kurti merr pjesë vetëm virtualisht në Samitin e Tiranës

Lajme
I arrestuar në Serbi, Hasan Dakaj në gjendje të rëndë shëndetësore

I arrestuar në Serbi, Hasan Dakaj në gjendje të rëndë shëndetësore

Lajme
Kalo në kategori