Ivan Toney u zemërua shumë me Southgate për inkuadrimin e tij në lojë, por më vonë ai u bë hero i Anglisë

Futbollistët e Anglisë mposhtën dje Sllovakinë (2:1) shumë më vështirë se sa pritej dhe kështu u kualifikuan në çerekfinale të Kampionatit Evropian, e veçanërisht interesante është historia e njërit prej heronjve të kësaj ndeshje të çmendur, Ivan Toney.

Anglia pati një deficit gol ndaj Sllovakisë gjatë gjithë ndeshjes, por lëvizja mjeshtërore e Jude Bellingham në minutën e pestë të shtesës solli golin e barazimin. Në fillimin e 30 minutave shtesë, Harry Kane shënoi për kthesën dhe kalimin e Tre Luanëve në çerekfinale të Euros.

Megjithatë, tifozët u mahnitën kur trajneri i Anglisë, Gareth Southgate prezantoi sulmuesin Ivan Toney në minutën e 95-të. Të gjithë menduan se ishte tepër vonë dhe se Toney duhej të kishte hyrë më herët, por rastësisht dhe rrethanat fatlume zëvendësimi u shpërblye dhe Toney u vendos shpejt si hero teksa asistoi në golin e fitores.

Lexo po ashtu "Menduam ta zëvendësonim Bellinghamin" - përzgjedhësi i Anglisë flet për lojtarin kryesor

Vetë Toney ra dakord që zëvendësimi nuk ishte në kohën e duhur, pasi priste të hynte në lojë më herët.

Këtë e bëri të ditur Southgate pas ndeshjes, duke thënë se sulmuesi i Brentfordit ishte i neveritur nga momenti kur hyri.

“Ivan Toney u zemërua kur e futa në një minutë para fundit, por mendoj se e kemi vendosur tani. Ai pati një ndikim të madh në golin e dytë”, tha Southgate, duke shtuar për sulmuesin e tij:

“Ju bëni një ndryshim në atë moment, është hedhja e fundit e zarit dhe ndoshta ai nuk e prek topin, kështu që unë e kuptoj plotësisht atë. Nuk më pëlqen të vendos një lojtar në atë situatë, por kisha një ndjenjë mund të shkaktojë pak kaos, gjë që e bëri në fund”, shtoi trajneri i Anglisë.

Southgate tha gjithashtu se në asnjë moment të lojës nuk e ka menduar se do të ishte paraqitja e fundit e Anglisë në këtë kampionat evropian. /Telegrafi/

Mediumi anglez: Muric kërkon të largohet, shumë klube pas tij

Arda Guler arrin rekordin e çmendur të Euro 2024 të mbajtur nga Rooney dhe Ronaldo

Mësohen të gjitha përballjet çerekfinale në Euro 2024 - kush do të kalojë në gjysmëfinale?