LAJMI I FUNDIT:

Çfarë dihet për ish-kreun e policisë së Meksikës që ‘përfundoi në listën e pagave të El Chapo-s’ – që mund të dënohet me burgim të përjetshëm?

Çfarë dihet për ish-kreun e policisë së Meksikës që ‘përfundoi në listën e pagave të El Chapo-s’ – që mund të dënohet me burgim të përjetshëm?

Ish-kreu i policisë federale të Meksikës po përballet me një burgim të përjetshëm pasi u zbulua se ishte në “listën e pagave” të bosit famëkeq të drogës Joaquin ‘El Chapo’ Guzman.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Genaro Garcia Luna kishte për detyrë të shkatërronte kartelet e drogës që rrënonin Meksikën në një kohë kur qeveria kishte ndjekur zyrtarisht “çmontimin e krimit të organizuar në vend”.

Por siç thuhet më tej, 54-vjeçari ishte fshehurazi në “listën e pagave” të mbretit të kartelit, i cili në këmbim të mbrojtjes që mori, e shpërbleu Garcia Lunën me miliona.

Ai u shpall fajtor të martën (14 shkurt) për disa akuza dhe tani po përballet me një dënim të përjetshëm.

Nëntë ish-anëtarë të kartelit dolën për të dëshmuar kundër Garcia Luna, pasi ata deklaruan se ai fitoi shumë para duke punuar me rrjetin e krimit të organizuar.

Ata dëshmuan se ai po merrte miliona ryshfet nga karteli i drogës Sinaloa, i drejtuar më parë nga El Chapo.

Sergio Villarreal Barragan, një ish-oficer i policisë federale, pretendoi se Garcia Luna dhe bashkëpunëtorët e tij ishin paguar deri në 230 milionë dollarë pasi ai u promovua në rolin e shefit të sigurisë së Meksikës.

Ish-anëtarët e kartelit në gjyq deklaruan se Garcia Luna u dha anëtarëve të Sinaloa uniforma zyrtare, distinktivë dhe automjete të policisë federale meksikane.

Barragan tregoi në gjykatë se një herë ai kishte ndihmuar El Chapon të kapte një ngarkesë kokaine të një bande rivale.

Pasi u arrestua fillimisht në vitin 2019, Garcia Luna u bë zyrtari meksikan i rangut më të lartë që u përball ndonjëherë me gjyq në SHBA për akuzat për trafik droge. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ushtarët ukrainas u shpëtuan nga rajonet e pushtuara pasi ishin fshehur për më shumë se një vit e gjysmë

Ushtarët ukrainas u shpëtuan nga rajonet e pushtuara pasi ishin fshehur për më shumë se një vit e gjysmë

Evropa
Wladimir Klitschko: Nuk jam gati të vdes për Ukrainën, por jam gati të jetoj për të

Wladimir Klitschko: Nuk jam gati të vdes për Ukrainën, por jam gati të jetoj për të

Evropa

"Ne nuk e dimë madhësinë e Ukrainës", Orban për bisedimet e anëtarësimit të Ukrainës në BE

Evropa
Elita e marinës amerikane SEAL dhe forcat speciale të ushtrisë do të testohen për përdorim droge

Elita e marinës amerikane SEAL dhe forcat speciale të ushtrisë do të testohen për përdorim droge

Amerika
Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Amerika
Dozat e radioterapisë mund të shkurtohen në mënyrë të sigurt për kancerin në prostatë

Dozat e radioterapisë mund të shkurtohen në mënyrë të sigurt për kancerin në prostatë

Botë
Kalo në kategori