LAJMI I FUNDIT:

Huliganët serbë që plagosën ushtarët e KFOR-it, mbanin në kokë simbolin e kriminelit famëkeq Veljko Belivuk

Huliganët serbë që plagosën ushtarët e KFOR-it, mbanin në kokë simbolin e kriminelit famëkeq Veljko Belivuk

Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës.

Reklama

Të paktën 25 ushtarë të misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë mbetur të plagosur.

Demonstruesit që sulmuan në mënyrë të vazhdueshme pjestarët e NATO-s dhe Policinë e Kosovës në veri të Kosovës, mbanin kapele identike të veshura nga famëkeqi Veljko Belivuk.

Veljko Belivuk ishte lideri i një grupi kriminal që bënte shërbime për shtetin e Serbisë.

“Velko Belivuk, prijës i një bande të krimit në Beograd, i cili ka deklaruar se ka “kryer punë” për “shefin e madh” (A. Vuçiqin). Banda e Belivukut akuzohet, mes tjerash, se kufomat e të vrarëve i ka grirë në një makinë për grirjen e mishit në një fshat afër Beogradit”.

Jo vetëm kaq. Në protestë kishte edhe policë serbë të veshur me rroba civile, e që në duar mbanin shkoponjë gome dhe hekuri.

Prej tyre, është identifikuar, Dragan Smigiq. Dragani dyshohet se është një polic serb nga Rudara e Serbisë.

Ai u dërgua nga Vuçiq për të orkestruar dhunën në Kosovë.

Një fotografi që është shpërndarë në Twitter, shihet teksa Dragani godet me shkop policie ushtarët e NATO-s në Kosovë.

Po ashtu, në veturat e Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës në veri, dhe në veturat zyrtare të KFOR-it huliganët kanë shkruar me ngjyrë të bardhë simbolin kombëtar të serbëve, ndërsa me ngjyrë të zezë shkronjën “Z” e cila është bërë simbol i mbështetjes për pushtimin rus të Ukrainës.

Që nga fillimi i luftës ruse në Ukrainë, shkronja Z është bërë simbol i agresionit rus.

Gjithashtu, simboli “Z” është parë disa herë më parë në veri, si dhe grafite të grupit paramilitar prorus Wagner./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Drejtësi
Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Lajme
Rama propozoi që KFOR-i ta kontrollojë veriun, reagon Kurti: Policia e Kosovës përgjigjet e para

Rama propozoi që KFOR-i ta kontrollojë veriun, reagon Kurti: Policia e Kosovës përgjigjet e para

Lajme
Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Lajme
Kritikohet dhe mirëpritet thirrja e presidentes për Asociacionin

Kritikohet dhe mirëpritet thirrja e presidentes për Asociacionin

Lajme
Kalo në kategori