LAJMI I FUNDIT:

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike e Kosovës gjatë vitit 2021 ishte 9.9 për qind

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike e Kosovës gjatë vitit 2021 ishte 9.9 për qind

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti tha se rritja ekonomike në vitin 2021 ishte 9.9 për qind.

Mehmeti ka shtuar se remitencat arritën në mbi 1 miliard euro.

“Me fillimin e pandemisë COVID-19 nga masat e marra nga Qeveria ka bërë që në vitin 2020 ekonomia e Kosovës të ketë rënie prej 5.3 për qind. Me relaksimin e masave kufizuese gjatë 2021-së, kryesisht të ndikuar nga diaspora dhe shumë faktor të tjerë ekonomik bëri që të ketë rritje ekonomike prej 9.9 për qind”, tha Mehmeti për RTK.

Ai ka shtuar se shpenzimet rezidente të diasporës për këtë vit kanë qenë 1.34 miliard euro.

“Me të dhënat e tetorit 2021 që kemi në dispozicion, shpenzimet rezidente të diasporës shënojnë 1.34 miliard euro, me një rritje prej 100 për qind, krahasuar me vitin 2020. Nëse shkojmë te remitencat, ato kanë shënuar një rritje prej 1.05 miliard, me një rritjet prej 18.1 për qind, nëse e krahasojmë me një vit më herët”, ka shtuar ai.

Për sa i përket rritjes ekonomie, Banka Botërore ka parashikuar se për vitin 2021 kjo do të jetë 7.1 për qind.

Sipas BB-së, rritja ekonomike është rikthyer në territor pozitiv gjatë tremujorit të katërt 2020. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
“Elektrosever” njofton se ka nisur faturimi i energjisë elektrike në veri

“Elektrosever” njofton se ka nisur faturimi i energjisë elektrike në veri

Ekonomi
Prishtina G Talks me Grida Duma në Klan Arena

Prishtina G Talks me Grida Duma në Klan Arena

Ekonomi
Kalemi Travel Kosova - Pasaporta juaj për pushime të paharrueshme!

Kalemi Travel Kosova - Pasaporta juaj për pushime të paharrueshme!

Kalemi Travel & Tours
Mjekësia në Ciar Medical - një kombinim i teknologjisë dhe përkushtimit

Mjekësia në Ciar Medical - një kombinim i teknologjisë dhe përkushtimit

CIAR Medical Clinic
Ofertë marramendëse në Petrol Company, në shumicën e pikave çmimet: Diesel 1.35€ dhe benzinë 1.29€

Ofertë marramendëse në Petrol Company, në shumicën e pikave çmimet: Diesel 1.35€ dhe benzinë 1.29€

Petrol Company
DevCon - konferenca ndërkombëtare për komunitetin e teknologjisë që do ndodh me 2 mars në FIEK, Prishtinë

DevCon - konferenca ndërkombëtare për komunitetin e teknologjisë që do ndodh me 2 mars në FIEK, Prishtinë

DevCon
Kalo në kategori