LAJMI I FUNDIT:

Gjermania në vjeshtë me ‘Green Card’ për punëtorët e huaj, duhet t’i plotësoni këto tri kritere

Gjermania në vjeshtë me ‘Green Card’ për punëtorët e huaj, duhet t’i plotësoni këto tri kritere

Ministri gjerman i Punës, Hubertus Heil ka paralajmëruar një “ligj modern imigrimi” me qëllim tërheqjen e më shumë fuqie punëtore të kualifikuar në Gjermani.

Reklama

“Karta e shanseve” do të jetë gati në vjeshtë.

“Ne do të vendosim një Kartë të Shanseve me një sistem pikësh transparent, me qëllim që njerëzit për të cilët vendi ynë ka nevojë të vijnë më lehtë te ne”, është shprehur ministri Heil.

Kjo sepse kërkimi i një pune nga jashtë është shpesh i vështirë.

Kush ka një diplomë apo kualifikim, pavarësisht nëse është studim universitar apo shkollim profesional, të cilin Gjermania e njeh, mund ta marrë menjëherë kartën e shanseve.

“Por ne duam edhe njerëz, që kanë kualifikime të tjera dhe që na duhen për tregun e punës, e të cilëve do t’u japim një shans për të ardhur në Gjermani”, ka thënë politikani socialdemokrat gjerman.

Kërkohet nga Gjermania që të kompensojë vendet e Ballkanit Perëndimor për humbjen e fuqisë punëtore
Lexo po ashtu Kërkohet nga Gjermania që të kompensojë vendet e Ballkanit Perëndimor për humbjen e fuqisë punëtore

Kush i përmbush tre nga katër kriteret merr “Kartën e Shanseve”?

Me këtë “Green Card” do duhet të futet një sistem pikësh, që përfshin katër kritere: shkollimin e përfunduar jashtë; përvojë pune të paktën tre vjet; njohuritë gjuhësore ose një qëndrim të mëparshëm në Gjermani dhe së katërti moshën nën 35 vjeç.

Pra, kush plotëson tre nga katër kriteret do të marrë “Kartën e Shanseve”, mirëpo se si do të përcaktohet në fund kjo kartë duhet të miratohet njëherë brenda qeverisë.

“Ne kemi nevojë për më shumë imigrim”, ka theksuar Heil, duke iu referuar mungesës së fuqisë punëtore në Gjermani.

“Vit për vit ne do të përcaktojmë në bazë të nevojës sonë një kontingjent të caktuar, se sa vetë do ta marrin ‘Kartën e Shanseve’ në Gjermani, me qëllim që për një kohë caktuar të kërkojnë punë apo shkollim profesional këtu në Gjermani. Për këtë periudhë ata duhet ta sigurojnë vetë jetesën”, përfundon ai. /Deutsche Welle/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Edhe një risi këtë verë nga Active+ Alkaline Water

Edhe një risi këtë verë nga Active+ Alkaline Water

Bibita Group
BPB feston 1 qershorin me fëmijët e stafit të Bankës

BPB feston 1 qershorin me fëmijët e stafit të Bankës

BPB
Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Vitaland
Aeroporti

Aeroporti "Adem Jashari" do të zgjerohet, miratohet shtimi i katër portave të reja

Ekonomi
Edicioni i parë i “Digital Transformation – The future of Work” vjen në Prishtinë

Edicioni i parë i “Digital Transformation – The future of Work” vjen në Prishtinë

Art House
“Fun Weekend” 50% zbritje në të gjithë filmat në Cineplexx

“Fun Weekend” 50% zbritje në të gjithë filmat në Cineplexx

Cineplexx
Kalo në kategori