Futbollistët shqiptarë e nisin me këmbë të majtë edicionin e ri të Bundesligës

Fillimi i ligës së parë gjermane, Bundesliga, ka filluar mbrapsht për futbollistët shqiptarë të cilët janë pjesë e skuadrave elite gjermane.

Kapiteni i Kombëtares shqiptare, Altin Lala, ka luajtur 90 minuta gjatë humbjes së skuadrës së Hanoverit me rezultat 3-0, nga Shalke 04. Lala në këtë ndeshje madje mori edhe karton të verdhë (26’).

Edhe pse skuadra e sulmuesit Edmond Kapllani, Karlsruhe, shënoi fitore me rezultat 1-0 në fushën e vet kundër Bochumit, sulmuesi shqiptar nuk u inkuadrua aspak në lojë

Një tjetër humbje pësoi edhe skuadra e mesfushorit 31-vjeçar, Ervin Skela. Cottbusi pësoi nga skuadra e porsangjitur në Bundesliga I, Hoffenheim. Edhe 90 minutat e tija ishin të pavlefshme sa i takon shërbimeve pozitive për skuadrën ku luan.

Ndërkohë, të premten ka debutuar në minutën e 81’ edhe i riu, Jahmir Hyka. Skuadra e tij Mainz barazoi në fushën e vet (3 – 3) kundër Kaiserslauternit.

Ilir Daja largohet nga Ballkani, përshëndetet me lojtarët pas ndeshjes me Malishevën

Superliga
U përball me të dy ekipet, trajneri i Valladolidit tregon dallimin mes Real Madridit dhe Barcelonës

Notat e lojtarëve, Man Utd 0-3 Liverpool: Salah ndeshje pothuajse perfekte

Ylli i Real Madridit ‘i shkatërruar’ pasi nuk arriti që të largohej nga klubi këtë verë

Liverpooli shumë i fortë për Manchester Unitedin - dominim, gola dhe fitore e madhe në ‘Old Trafford’