LAJMI I FUNDIT:

“Figdet Spinner”, gruaja që e shpiku këtë lodër nuk e fitoi as edhe një cent

“Figdet Spinner”, gruaja që e shpiku këtë lodër nuk e fitoi as edhe një cent

Ndoshta i keni dashur, e ndoshta edhe urryer, por në vitin 2017 ka qenë pothuajse e pamundur që të dilni nga shtëpia e mos e shihni dikë duke lëvizur një fidget spinner në gishta.

Loja ishte shitur në dhjetëra miliona njësi, e disa kishin fituar shuma të majme parash nga to, transmeton Telegrafi.


Megjithatë, kjo nuk përfshin personin që e shpiku lojën. Catherine Hettinger thotë se ideja për fidget spinner i erdhi qysh në vitin 1993, dhe tentoi t’ia ofrojë disa prodhuesve të lodrave, por që e refuzuan.

Katër vite më vonë mori patentën për “shpikjen” e saj që në vitin 2005 skadoi, pasi nuk të përballonte tarifën e rinovimi prej 400 dollarësh për të ruajtur të drejtat e pajisjes.

Kjo do të thoshte që çdokush mund të bënte versionin e vet të lodrës pa u përballur me pasoja ligjore.

Këtë rast e shfrytëzoi Scott McCoskery, i cili në vitin 2014 shpiku diçka që e quajti Torqbar, që fakt ishte fidget spinner.

Thotë se e shpiku sepse dëshironte diçka ku do të përqendronte duar gjatë takimeve, në mënyrë që të mos lëvizte aq shumë ndërsa shefi i tij po fliste.

Duke marrë parasysh që nuk arriti ta ruaj patentën dhe nuk i prodhonte vetë lodrat, shpikësja e fidget spinner nuk ka fituar absolutisht asgjë nga “boomin” që e bëri kjo lodër.

Pavarësisht kësaj, ajo i tha The Guardian në vitin 2017 se ishte “e kënaqur” që njerëzit shijuan gjërat që ajo krijoi.

Ajo shtoi se i pranoi rrethanat, por edhe se gjërat mund të ishin krejtësisht ndryshe nëse dikush do të kishte investuar tek ajo shumë vite më parë. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Abazoviq ngriti në këmbë të gjithë lokalin në Beograd, festoi fitoren e Partizanit

Abazoviq ngriti në këmbë të gjithë lokalin në Beograd, festoi fitoren e Partizanit

Fun
Tufa e peshkaqenëve rrethojnë krokodilin në ujërat e Australisë, njëri prej tyre e kafshoi në këmbë – reptili i kundërpërgjigjet

Tufa e peshkaqenëve rrethojnë krokodilin në ujërat e Australisë, njëri prej tyre e kafshoi në këmbë – reptili i kundërpërgjigjet

Interesante
Menduan se ishte vendosur për ta, studentët e huaj në Britani filmohet duke pritur në të kuqen – semafori ishte i vendosur për vetura

Menduan se ishte vendosur për ta, studentët e huaj në Britani filmohet duke pritur në të kuqen – semafori ishte i vendosur për vetura

Fun
Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Interesante
Vajza nuk mund ta besonte kur pa se kush po e çante murin për të hyrë në dhomën e saj

Vajza nuk mund ta besonte kur pa se kush po e çante murin për të hyrë në dhomën e saj

Fun
Një TikToker-e u bë virale për festimin e ditëlindjes së saj – për shkak të shumës së vogël të parave që shpenzoi dhe vendin që zgjodhi

Një TikToker-e u bë virale për festimin e ditëlindjes së saj – për shkak të shumës së vogël të parave që shpenzoi dhe vendin që zgjodhi

Interesante
Kalo në kategori