LAJMI I FUNDIT:

Famelos: Ratifikimi i memorandumeve do ta avanconte bashkëpunimin me RMV-në

Famelos: Ratifikimi i memorandumeve do ta avanconte bashkëpunimin me RMV-në

“Vendi duhet ta thellojë Marrëveshjen e Prespës, sepse ajo i shërben interesave kombëtare dhe paqes”, theksoi nga Kuvendi kryetari i grupit parlamentar të SYRIZA-s Sokratis Famelos dhe theksoi se ratifikimi i tre memorandumeve do të përmirësonte bashkëpunimin me RMV-në.

Ndonëse inflacioni dhe rritja e çmimeve janë kryefjala e debatit të sotëm në Kuvend e Greqisë, Famelos u ndal edhe tek politika e jashtme, duke vënë theksin te Marrëveshja e Prespës dhe qëndrimi i qeverisë aktuale greke.

“Për Maqedoninë e Veriut, më lejoni t’ju them qartë se është problematike për aleatët tanë dhe partnerët ndërkombëtarë të dëgjojnë kryeministrin duke thënë: I bëj thirrje qeverisë së vendit fqinj që të zbatojë Marrëveshjen, dhe në brendësi të vendit për të njëjtët partnerë të dëgjojnë kryeministrin dhe zyrtarët që thonë se marrëveshja është negative”, theksoi Famelos.

Ai po ashtu ka theksuar se që në momentin e parë kanë dënuar “shkeljen e emrit kushtetues, verbalisht nga presidentja dhe kryeministri i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut”.

“Ne kërkojmë qartësisht respektimin e Marrëveshjes. Vendi duhet të thellojë Marrëveshjen e Prespës, pasi ajo i shërben interesave kombëtare dhe paqes. Por zgjedhja e Mitsotakis ishte të linte një hapësirë ​​boshe që të ekzistonte irredentizmi, të kishte një koncesion dhe këtë e bëri sepse i dha karton jeshil partisë simotër të Demokracisë së Re për të prodhuar irredentizëm, pasi OBRM-PDUKM-ja është parti simotër e partisë Demokracisë së Re”, tha Famelos.

Për tre memorandumet që SYRIZA ka dorëzuar sërish në Kuvend, ai theksoi se “ratifikimi do të kishte avancuar bashkëpunimin dhe do të kishte progres në çështjet e teksteve, tabelave, emrave tregtarë”.

Në trend Lajme

Më shumë
Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Lajme
Haxhiu nga Podujeva vdiq në Qabe, teologu tregon pse trupi i të ndjerit nuk mund të kthehet nga Arabia

Haxhiu nga Podujeva vdiq në Qabe, teologu tregon pse trupi i të ndjerit nuk mund të kthehet nga Arabia

Sociale
Krerët e institucioneve dhe të partive politike shprehin ngushëllime për vdekjen e Sylë Tahirsylajt

Krerët e institucioneve dhe të partive politike shprehin ngushëllime për vdekjen e Sylë Tahirsylajt

Lajme
Ish-politikani zviceran që jetoi me vuajtjet e kosovarëve gjatë vitit 1999

Ish-politikani zviceran që jetoi me vuajtjet e kosovarëve gjatë vitit 1999

Lajme
Pacolli: E papranueshme që Edi Rama të vijë për vizitë në Kosovë dhe Kurti të mos ketë kohë për një takim

Pacolli: E papranueshme që Edi Rama të vijë për vizitë në Kosovë dhe Kurti të mos ketë kohë për një takim

Politikë
Thaçin e vizitoi i vëllai për Bajram: Të fala keni nga Haga

Thaçin e vizitoi i vëllai për Bajram: Të fala keni nga Haga

Lajme
Kalo në kategori