LAJMI I FUNDIT:

A është fiku “fruti i ndaluar” për personat me diabet?

A është fiku “fruti i ndaluar” për personat me diabet?

Për shumë persona fiku njihet shpesh si armiku numër një i diabetikëve.

Reklama

Shpesh dhe nga keqinformimi të shumtë janë ata që e shohin fikun si fruti i ndaluar i diabetikëve për shkak të nivelit të lartë të sheqerit që përmban.

Por sipas dietologes Lida Ferollari, konsumi në sasi të moderuar i këtij fruti nuk përbën rrezik as për diabetikët.

Edhe diabetikët mund të konsumojnë fiq. Masa është shumë e rëndësishme për to. Fiku është i pasur me fibra te kokrrat që përmban dhe kjo ndihmon shumë për jashtëqitjen.

Dy ndjenja në sy që mund të sinjalizojnë avancimin e 'dëmtimit' nga sheqeri në gjak
Lexo po ashtu Dy ndjenja në sy që mund të sinjalizojnë avancimin e 'dëmtimit' nga sheqeri në gjak

Sigurisht ka dhe sheqerna, por duke pasur fibrat, ai shkarkohet dhe nuk arrin të përthithet plotësisht nga organizmi. Kështu fiku nuk duhet kategorizuar aspak te frutat ” e dëmshme” për organizmin.

“Asnjë frut dhe perime nuk është i dëmshëm nëse nuk teprohet në sasinë e tij”, thotë ajo.

Në trend Shendetesi

Më shumë
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Shëndetësi
Mbahet Moduli 10 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë

Mbahet Moduli 10 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë

Shëndetësi Lajme
Disa nga simptomat e hershme që tregojnë mundësinë e zhvillimit të sklerozës multiple

Disa nga simptomat e hershme që tregojnë mundësinë e zhvillimit të sklerozës multiple

Shëndetësi Lajme
Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Shëndetësi Lajme
Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori