LAJMI I FUNDIT:

Erdogan: Turqia nuk do të lejojë anëtarësimin e Suedisë në NATO

Erdogan: Turqia nuk do të lejojë anëtarësimin e Suedisë në NATO

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan nuk do të mbështesë kërkesën e Suedisë për anëtarësim në NATO.

Suedia dhe Finlanda aplikuan vitin e kaluar për t’u bashkuar me paktin e mbrojtjes transatlantike pasi Rusia pushtoi Ukrainën, raporton skynews.

Kombet kërkuan të fitonin mbështetjen e Turqisë pasi ajo ngriti papritur kundërshtime, por Ankaraja pezulloi bisedimet muajin e kaluar kur një politikan danez i ekstremit të djathtë dogji një kopje të librit të shenjtë mysliman, Kuranit, në Stokholm.

“Suedia nuk duhet të provojë në këtë pikë. Ne nuk do t’i themi ‘po’ aplikimit të tyre në NATO për sa kohë që ata lejojnë djegien e Kuranit”, tha Erdogan.

Reklama

Ai sinjalizoi se Turqia mund të binte dakord që Finlanda t’i bashkohej NATO-s, por ministri i jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto tha se “ne me Suedinë kemi aplikuar së bashku”.

Reklama

Turqia dhe Hungaria janë të vetmet vende që nuk ratifikuan anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës dhe çdo vendim për zgjerimin duhet të merret me marrëveshje unanime. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Evropa
Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Botë
Aeroplanët e dorëzuar nga shteti sllovak tashmë po kryejnë aksione në Ukrainë

Aeroplanët e dorëzuar nga shteti sllovak tashmë po kryejnë aksione në Ukrainë

Evropa
Rrugë të dëmtuara, ndërtesa të rrënuara - skena të tmerrshme nga Bakhmuti

Rrugë të dëmtuara, ndërtesa të rrënuara - skena të tmerrshme nga Bakhmuti

Evropa
Autoritetet ukrainase: Rusia ka humbur rreth 173 mijë ushtarë, 3610 tanke dhe 306 aeroplanë ushtarakë

Autoritetet ukrainase: Rusia ka humbur rreth 173 mijë ushtarë, 3610 tanke dhe 306 aeroplanë ushtarakë

Evropa
Sondazhi i ri mes republikanëve në SHBA: Trump thellon epërsinë kundër DeSantis

Sondazhi i ri mes republikanëve në SHBA: Trump thellon epërsinë kundër DeSantis

Amerika
Kalo në kategori