LAJMI I FUNDIT:

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Një video e publikuar në rrjetet sociale tregon se si erërat e fuqishme e çojnë një anije turistike drejt një gjendjeje të “përmbysjes” në ujërat e Detit Adriatik.

Sipas raportimeve, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për pamje të marra nga bregdeti i Malit të Zi, ndërkohë që Administrata e Malit të Zi për Siguri Detare dhe Menaxhim Portual i tha Portalit RTCG se ata ishin të informuar për ngjarjen, por se nuk kishte asnjë kërcënim për sigurinë.

Por dëshmitarët okularë komentojnë se për shkak të stuhisë, kryqëzori as që duhej të hynte në këtë gji.

E Ministria e Brendshme e Malit të Zi paralajmëroi dje të gjithë pjesëmarrësit në sistemin e mbrojtjes civile dhe të shpëtimit dhe bëri thirrje për gatishmëri operacionale për shkak të stuhisë së parashikuar.

Mediat kroate kujtojnë se për shkak të stuhisë së jugut, mbrojtja civile kroate paralajmëroi edhe alarmin portokalli të motit të Institutit Shtetëror Hidrometeorologjik për Adriatikun Jugor.

Ekspertët detarë shpesh thonë se kryqëzorët me sipërfaqe të mëdha anësore zakonisht rrezikohen në situata të tilla dhe nevojiten aftësitë e një marinari me përvojë, si dhe motorë të fuqishëm, pak fat dhe aftësi të mira manovrimi në mënyrë që era të mos e “hedhë” një anije të tillë në shkëmbinj ose thjesht të përmbyset.

Bëhet e ditur se anija e Amadea është e gjatë 192 metra dhe pasagjerët janë në një udhëtim 14-ditor që përfundon më 4 dhjetor. Ajo ka rreth 40 suita. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Evropa
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Amerika

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Botë
Kalo në kategori